Hlavní navigace

Diagnóza „bore-out“, zabiják pracovního výkonu

27. 2. 2016

Sdílet

Pracujete v kanceláři, ale dokud dosud jste se v ní cítili komfortně a spokojeně, najednou je ten pocit pryč? Není podstatné, zda se jedná o pronájem kanceláří a nebytových prostor v Praze nebo kdekoliv jinde, jde spíše o to, co vás rozptyluje, případně co vám v práci chybí a kvůli čemu nedosahujete takových pracovních výkonů, jaké byste si představovali.

 

Nuda, co zabíjí

 

Minimální pracovní nadšení, elán a koneckonců i výkony. Vražedná nuda v práci, které se říká také bore-out, je mnohem větším problémem, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak tvrdí ve své knize „Diagnóza Bore-out“ Peter Werder a Philippe Rothlin, němečtí odborníci na tuto problematiku, syndromem nudy v práci trpí asi patnáct procent zaměstnanců. Až tolik lidí se dennodenně jen tváří, že něco dělají, přičemž jejich pracovní prostředí v kanceláři zcela vyčerpává. Čím? V podstatě ničím, a to je ten největší problém.

 

Důležité je jediné: vytvářet dokonalou, velmi přesvědčivou iluzi o práci, budit v jiných pocit, že jsme stále potřební. Co na tom, že nás to ubíjí a vyčerpává? Nevěřili byste totiž, jaké je nicnedělání v kanceláři únavné.

 

Pokud i vy nechcete strávit celý profesní život pouze zabíjením času, je nejvyšší čas to změnit. Jinak se vaše frustrace bude jen a jen zvětšovat a takovéto dlouhodobé nicnedělání vyvolá psychickou únavu, úzkost, stres, nejednou až depresi. Lidé, kteří se v práci nudí, mají také trojnásobně zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. A to věru zábavné ani záviděníhodné není, jak jistě uznáte.

 

Najděte smysl

 

Vidět smysl v tom, co děláme, je základem úspěchu a zabijákem vší nudy či beznaděje.

 

Zaměstnancům se totiž často stává právě to, že nevidí smysl své práce. Zejména tehdy, když je šéf zahltí zbytečnými úkoly a prací, která i tak nikoho nebude zajímat, případně jim nezadávají dostatek pracovních úkolů. Výsledkem je, že chodíme do kanceláře pouze z povinnosti, pracujeme „pouze“ kvůli výplatě a motivace či loajalita k firmě nám vůbec nic neříká.

 

I proto v mnoha moderních společnostech fungují softwary, které kontrolují a organizují práci. Díky nim se celkem lehce dohlédne agenda zaměstnanců, kolik času stráví u jednotlivých úkolech, i to, kdo a jak dlouho pracuje na konkrétním projektu.

 

Realizujte se

 

Existují dva typy lidí, takoví, kteří se potřebují profesně realizovat a tací, pro které není práce či kariéra ničí důležitým. A tak ani případné "zašívání" se v kanceláři, nuda zda zabíjení času nicneděláním pro ně není až takovým utrpením.

 

Pokud však pro vás je, deptá vás to psychicky, časem možná i fyzicky, je nejvyšší čas změnit to. Pracujete někde v administrativě, ve státní sféře? Neuspokojuje vás to, protože nemáte výzvy, dostatečné podněty a zdá se vám, že jste málo aktivní? V tom případě změňte sféru, zaměření, což tak vrhnout se do soukromého sektoru, ten by měl být dostatečně živý a akční. 

 

Nepochybujeme o tom, že když se konečně rozhodnete zatočit s nudou v kanceláři, podaří se vám to. Důležité je zkrátka něco změnit. Někdy postačí změna v sobě, jindy je nutné opravdu změnit pracovní prostředí kanceláři. Podstatné je, abyste byli konečně sami se sebou i se svou prací spokojeni.

 

Pokud však pro vás je, deptá vás to psychicky, časem možná i fyzicky, je nejvyšší čas změnit to.

 

Zdroj: kancelare.cz

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?