Hlavní navigace

EMEA: Do průmyslových a logistických nemovitostí bylo investováno rekordních 22 miliard eur

12. 3. 2015

Sdílet

Podle studie společnosti Colliers International „Vývoj evropského průmyslového a logistického trhu v roce 2015“ překonaly investice do průmyslových a logistických nemovitostí v regionu EMEA úroveň roku 2007 a dosáhly výše 22 miliard eur. Regionu vévodila Velká Británie.

 

Velká Británie se ukázala být nejsilnějším a nejpřitažlivějším trhem, což potvrzuje fakt, že zde byla investována více než třetina (37 procent) veškerých kapitálových investic v daném sektoru v regionu EMEA. Celkově bylo ve Velké Británii investováno 8,3 miliard eur, což je více než dvojnásobek výkonu dalších nejlepších trhů, a to Skandinávie (3,7 miliard eur) a Německa (3,6 miliard eur).

 

„Obecně platí, že všechny hlavní trhy Evropy se vyvíjejí velmi pozitivně a sekundární trhy je následují. Za zmínku také stojí fakt, že díky několika významným obchodům konečně došlo k resuscitaci trhů ve Španělsku a Irsku. Irsko zaznamenalo výjimečný růst nájemného o 22,8 procent v Dublinu, a to i přesto, že tento trh byl v porovnání s jinými trhy EMEA daleko více zasažen. Na druhé straně, nabídka průmyslového a logistického sektoru je velmi nedostatečná, což znamená, že můžeme očekávat, že příjmy z nájmů i kapitálové hodnoty i nadále porostou. V průběhu roku 2015 můžeme očekávat také nárůst spekulativní výstavby,“ uvedl Tim Davies, ředitel EMEA Industrial, Colliers International.

 

V roce 2014 se spekulativní výstavba opět objevila ve Spojeném království, Polsku, České republice a Švédsku.

V rámci Spojeného království dosáhly pronájmy nejvyššího objemu od roku 2010 v čele s maloobchodníky a poskytovateli logistických služeb. Došlo k uzavření obchodů s několika významnými společnostmi zásobujícími domácnosti, jako jsou Waitrose a Eddie Stobart. Obě tyto společnosti si samy postavily nemovitosti na míru. To je rovněž důkazem nedostatečné nabídky prvotřídních nemovitostí.

 

Nabídka, která byla k dispozici v Dánsku, Švédsku a Norsku, obecně nesplňovala požadavky nájemníků; v důsledku toho došlo k omezení aktivity a úroveň nájemného zůstala neměnná. Výjimku tvořily Stockholm (9,1 %) a Göteborg (4,5 %). Kvůli nedostatku kvalitních nemovitostí a nízkým provozním nákladům v Dánsku uvažuje řada nájemníků v Kodani o výstavbě vlastních nemovitostí místo pronájmu. Několik vlastníků nemovitostí ve Švédsku začalo se spekulativní výstavbou, aby mohli vyhovět požadavkům nájemců, tedy mít prostory k dispozici během šesti až devíti měsíců.

 

V Německu byly během roku 2014 ceny pronájmů převážně stabilní, rostly v Mnichově (o 4,8 %) a Stuttgartu (o 1,8 %). Německé nabídce v loňském roce dominovaly především projekty na klíč, jakým je například sklad pro Home24 v Berlíně. Zájem o menší jednotky v blízkosti velkých měst, jako je Frankfurt, byl tažen zejména sektorem e-commerce a prodejci potravin.

 

Španělsko a Irsko také těžily z významných meziročních růstů objemů investic, ve Španělsku to bylo 604 milionů eur (nárůst o 298 %) a v Irsku 240 milionů eur (nárůst o 687 %). Portugalsko po dvou letech stagnace vykázalo aktivitu díky akvizici společnosti Blackstone v Azambuje v hodnotě 95,9 milionů eur. Trh v Řecku přivedly k životu dvě akvizice společnosti Grivalia Properties.

 

Polsko, Česká republika a Rumunsko v rámci regionu EMEA zaznamenaly nejvyšší množství investovaného kapitálu do průmyslového sektoru. Nájemní transakce v Polsku a České republice byly ovlivněny zejména sektorem e-commerce, provozovateli dopravy a logistiky a automobilovou výrobou.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?