Nedostatek pracovníků brzdí další růst českých firem

Průmyslové firmy v České republice se nadále potýkají s výrazným nedostatkem pracovníků, což omezuje jejich výrobní a exportní možnosti. Počet volných pracovních míst v celé ČR se dokonce meziročně zvýšil o více než 43.800. Jak uvedlo MPSV při prezentaci prosincových výsledků, je to nejvyšší hodnota od roku 2008.Nezaměstnanost se sice podle statistik meziměsíčně zvýšila z listopadových 431.000 osob (5,9 %) na 453.000 osob (6,2 %), vzhledem k výrazné výkonnosti průmyslu a celé ekonomiky se v průběhu letošního roku dá počítat s dalším poklesem počtu lidí bez práce. Pro řadu firem současná situace nedostatek vhodných lidí na trhu práce představuje nyní větší bariéru růstu, než je nedostatek materiálu a zařízení či finanční problémy.

 

Podle šetření SP ČR v letošním roce průmyslové firmy plánují přijmout přibližně 1,2 procenta nových pracovníků. Stále více se přitom prohlubuje nedostatku pracovníků z technických oborů. Firmy ovšem poptávají nejen středoškoláky s maturitou a učně, ale dvě třetiny z nich potřebují i vysokoškoláky technického zaměření.

 

Svaz průmyslu a dopravy ČR proto již delší dobu usiluje pro své firmy o získání pracovníků z Ukrajiny. „Odhadujeme, že české firmy by nyní potřebovaly až dvacet tisíc zahraničních sil s kvalifikací,“ uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Firmám chybí vhodní uchazeči z technických profesí napříč všemi obory, jako jsou svářeči, slévači, soustružníci, obráběči, zámečníci nástrojaři, elektrikáři, mechanici, opraváři strojů, obsluha CNC strojů aj. Jen řidičů nákladních aut a kamionů podle některých odhadů chybí v ČR více než šest tisíc.


« předchozí článek další článek »
Komentáře

01.02.2016, 21:42 napravnik

a co generace 50+

Jako ředitel firmy i jako konzultant pozoruji již mnoho let jak není zájem o starší zaměstnance.
Podle mne není problém v nedostatku pracovníků, ale v tom, že personalisté a někteří šéfové nemají zájem o starší zaměstnance - http://napravnik.blog.ihned.cz/c1-64787180-konkurenceschopnost-a-mizerna-personalni-prace

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.