Nová zdravotní legislativa vstoupila v platnost jen před několika dny, ale prezident Obama a vedení kongresu už zahájili PR kampaň s cílem přesvědčit Američany, že to, co udělali, by se nám mělo líbit. Budou to mít těžké. Zákon nenapravuje nic z toho, co nefungovalo a hrozí zničit to, co fungovalo.
Chtít od pojišťovacích společností a zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům kupují zdravotní pojištění, aby poskytovali více benefitů – to možná zní dobře. Ale je to také něco, co zvedne cenu pojistného.
Chtít od malých firem, aby svým zaměstnancům kupovaly pojištění, jaké si nemohou dovolit, nebo platily těžké pokuty, bude znamenat ztrátu pracovních míst.
Chtít od států unie – které už teď mají značné rozpočtové deficity – aby do sociálního pojišťovacího programu Medicaid zahrnuly miliony nových osob, bude mít za následek zvýšení daní a ukončení jiných programů.
Zvýšení daní o 569 miliard dolarů ve chvíli, kdy americký národ zápasí s téměř 10% nezaměstnaností a pokouší se dostat z hluboké deprese – to snad musí být záměrná urážka ekonomického zdravého rozumu.
Bankrot není ta pravá budoucnost…
Nadělalo se mnoho rámusu kolem odhadu CBO (Congressional Budget Office – nezávislý orgán, který kalkuluje dopady jednotlivých zákonů na rozpočet – pozn. red.), že tento zákon sníží deficit federálního rozpočtu. Byl to ovšem odhad uměle zkreslený. Příznivci zákona totiž zadali zcela nerealistické předpoklady o budoucích úsporách a naopak ignorovali zvýšení náhrad, jaké budou žádat lékaři. Příští kongresy nejspíš nepřijmou rozpočtové škrty a zavádění nových daní, s nimiž návrh počítá. Reálný dopad na rozpočet se tak bude blížit dvěma bilionům dolarů – v době, kdy je země v červených číslech! Bankrot není ta pravá budoucnost, kterou bychom chtěli pro naše děti.
Už teď, pár dnů po přijetí, se objevují drobné chyby a technické nedostatky zákona. Senát už strávil týden debatou o změnách v již podepsaném textu. Na světlo vycházejí „přátelské dohody“, které prezident uzavřel, aby získal potřebné hlasy. Minimálně 12 států unie se připravuje napadnout novou legislativu soudně. To je důsledkem bezhlavého spěchu a tvrdošíjného prosazování nepromyšleného zákona.
Přijde listopadový uragán?
Co bude dál? Zatímco někteří uvažují o možnosti zrušení platnosti zákona, U.S. Chamber věří, že efektivnější cestou je prosazovat realistické a užitečné změny v jednotlivých ustanoveních – změny regulační, legislativní, právní a politické – s cílem opravit nejhorší problémy a zmírnit dopady zákona.
Povzbuzujeme své spoluobčany, aby se zúčastnili listopadových voleb a volali své zástupce k odpovědnosti. My budeme nadále prosazovat skutečnou reformu zdravotnictví. Takovou reformu, která sníží náklady, omezí lehkovážné soudní spory, dá zákazníkům možnost volby a způsobí, že těžká ruka státu přestane ležet na rozhodnutích, která mají patřit lékařům a jejich pacientům.
Originální anglický text je k dispozici na internetové adrese http://www.uschamber.com/default
Poznámka překladatele: Prohlášení v podobném duchu vydala řada amerických firem. Například Caterpillar v něm uvedl, že bude nucen propouštět. Pro obyvatele České republiky snad může být zajímavé i to, že tyto informace neprošly sítem českých médií. Noviny i internetové portály (a to i ty, které mají stálé zpravodaje v USA) se vesměs spokojily s jediným zdrojem – oficiálním prohlášením Bílého domu.
Připravil Petr Hampl, sociolog a manažerský konzultant. Přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu.