Do Evropy se dnes po dlouhé době vrátil optimismus, ale zásadní globální oživení neumožní Čína

Světe, div se, hned několik indikátorů ukázalo, že se starý kontinent zotavuje. Překvapivě se zlepšuje situace v průmyslu, a to zejména v Německu. Krom toho poprvé po 14 měsících vzrostly maloobchodní tržby v Itálii. Řada lidí tak upadla do euforie. Věří, že konečně nastala situace, kdy se stav ekonomiky už nemá kam dál zhoršovat a může se jen lepšit.Německo podle výše uvedených názorů nyní jako lokomotiva roztlačí zbytek Evropy. Jenomže vše má jeden přehlížený háček. Německo je možná dobrou lokomotivou, ale bude ho brzdit Čína. A to je těžká váha. Čína neumožní zásadní globální oživení. Čínský průmysl totiž podle indexu PMI klesá už tři měsíce v řadě a namístě je strach z tvrdého přistání. To by ještě mohlo globální ekonomiku zásadně zasáhnout a strhnout Evropu zpět.

Kurz ale nemá jasný trend

Finanční trhy si nové skutečnosti zatím moc nepřipouští. Místo toho se soustředí na Německo. Evropské akciové indexy proto dnes rostou a posiluje i euro. Dolar k euru oslabil z nočních 1,319 na 1,325 USD/EUR. Jenomže tento optimismus nevydržel dlouho. Už odpoledne se kurz začal vracet k ranním hodnotám. Ono se totiž později ukázalo, že podobně optimistické výsledky jako v Německu mají i v USA. Obecně lze říci, že z obchodování v posledních dnech nelze nic moc usuzovat. Kurz nemá jasný trend. Většina spekulantů má volno. Objemy obchodů jsou malé. Kurz je aktuálně o 1,5 centu slabší než dvacetidenní průměr. A až tak dobrá dnešní statistika nebyla. Předpokládám, že až se spekulanti vrátí z dovolené, využijí stávajícího kurzu dolaru k jeho nákupu.

Znaveni horkem...

Zatímco vůči dolaru dnes euro posílilo, vůči britské libře to nestálo za řeč. Trh totiž sází na dobré statistiky z britské ekonomiky a tak jedno číslo z Německa nemohlo kurzem výrazně pohnout. Navíc dlouhodobější indikátory tvrdí, že libra k euru ještě posílí. Vůči koruně přitom libra oslabila. Zatímco včera bylo v jednu chvíli možné libru koupit za 30,30 CZK/GBP, dnes byl v jednu chvíli kurz až na 30,02 CZK/GBP. Technické indikátory dávají libře ještě prostor k posílení.
Neslané nemastné obchodování je dnes i se švýcarským frankem. Ten zůstává stále silný a některé technické indikátory varují, že by mohl ještě víc posílit. Nejspíš proto dnes švýcarská centrální banka vydala zprávu, podle níž je frank o 11 % nadhodnocen. Evidentně se tím snaží přesvědčit trh, že si má dát už pokoj a netlačit na další posílení franku. Vůči koruně je však frank celkem stabilní. Až na pár výjimek se během posledních tří měsíců drží v intervalu 20,6 až 21,2 CZK/CHF. A poslední týden neopustil pásmo 20,86 až 21,06 CZK/CHF. Technické indikátory přitom říkají, že se zde kurz ještě pár dní zdrží, protože je v naprosté rovnováze.
Také k euru dnes koruna stagnuje. Pokusila se dopoledne posílit, ale po chvilce to vzdala a vrátila se k otevíracím hodnotám. Příliš mnoho lidí má dovolenou a trh vyčkává. Podle indexu relativní síly je trh v rovnováze. Tomu nasvědčuje i to, že je o dva haléře silnější než dvacetidenní průměr. Krátkodobé indikátory jako stochastik ji sice ještě doporučují k prodeji, ale dlouhodobější indikátory to nedoporučují. Zdá se tak, že ještě pár dní bude koruna kotvit na dosah hladině 26,00 CZK/EUR.

 

Autor je hlavní ekonom ve společnosti Next Finance

 

Úvodní foto: © chungking - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře