Aktuální výsledky ČSÚ vykazují nejvyšší meziroční růst maloobchodních tržeb od ledna 2011

Český statistický úřad dnes přinesl výsledky maloobchodního prodeje za listopad roku 2013 pod titulkem Nejvyšší meziroční růst maloobchodních tržeb od ledna 2011. Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy vzrostly totiž v listopadu reálně meziměsíčně o 3,6 procenta, meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní dokonce o 7,8 procenta. Ke zvýšení tržeb došlo ve všech sledovaných sortimentních skupinách.Eurostat ve svých statistikách uvádí meziroční srovnání jednotlivých měsíců od června do října 2013 a v tomto období Česká republika ani jednou nedosáhla kladných čísel (výsledky se pohybovaly od -2,6 do 0,0).

Publikované výsledky ČSÚ jsou tudíž o to zajímavější, že meziměsíční růst za EU 17 představoval 1,4 procenta, meziroční hodnota pak dosáhla 1,6 procent. U EU 28 pak meziměsíční růst zaznamenal 1,2 procenta a meziroční hodnota 2,0 procent.

Výsledky v České republice jsou tedy nadprůměrné. Na celkový vývoj maloobchodních tržeb u nás měl podle informací statistiky největší vliv růst prodeje zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby o 36,4 procent, což je vůbec nejvyšší nárůst v posledních čtyřech letech.

Můžeme se tedy domnívat, že pozitivní výsledky ovlivnily blížící se svátky a Českou národní bankou ohlášená intervence kurzu koruny.

 

Autorka článku je Partner odpovědný za služby pro maloobchod, KPMG Česká republika

 

 

Úvodní foto: © Warakorn - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře