Česká firma ZAT dnes podepsala memorandum o dodávkách pro jaderné elektrárny ruského gigantu ROSATOM

Zástupci firmy ZAT společně s dalšími patnácti českými firmami, dnes podepsali memorandum o spolupráci při výstavbě jaderných elektráren budovaných ruskou státní korporací ROSATOM v Rusku, ČR a dalších zemích, v nichž koncern působí.Společnost ZAT a.s. má tak možnost realizovat transfer špičkových technologií a školení specialistů na projektech koncernu a spolupracovat při výrobě, montáži a výstavbě jaderných elektráren s nejmodernějšími reaktory typu VVER. Společnost ZAT se také uchází o podíl na investiční a technologické přípravě výstavby jaderné elektrárny Temelín. 

Memorandum mezi českou energetickou společností ZAT a firmou Rusatom Overseas, stoprocentně vlastněnou koncernem ROSATOM, stvrdili dnes svým podpisem Kirill Komarov, zástupce generálního ředitele skupiny ROSATOM a Vladislava Česáková a Ivo Tichý, členové představenstva firmy ZAT. 

Podepsání memoranda proběhlo v rámci Fóra dodavatelů jaderného průmyslu – ATOMEX Europe, které v České republice pořádá již po třetí právě ruská státní korporace ROSATOM.

 

A budou se stavět "VeVERky"  

Koncern ROSATOM v současné době staví řadu jaderných bloků v Ruské federaci i dalších zemích. Do budoucna plánuje rozvíjet program výstavby jaderných bloků také ve třetích zemích. Podle Kirilla Komarova proto hledá pro zajištění dodávek spolehlivé mezinárodní partnery schopné zajistit výrobu vysoce kvalitních a konkurenceschopných komponent. Vybraní čeští dodavatelé včetně firmy ZAT tak budou tvořit dlouhodobou stabilní výrobní základnu koncernu pro pokrytí dodávek pro výstavbu jaderných elektráren. Zároveň budou základem pro ošetření rizik a diverzifikaci dodávek pro výstavbu všech elektráren se špičkovými jadernými reaktory VVER. 

„Podepsání memoranda o vzájemné spolupráci pří výstavbě jaderných elektráren mezi českou a ruskou stranou je pro nás obrovská příležitost uplatnit české know-how a zkušenosti v jejich plánované výstavbě doma i v zahraničí. V dodávkách pro ruského partnera chceme uplatnit nejmodernější řídicí systémy ZAT pro řízení technologií primární a sekundární časti jaderných elektráren,“ konstatoval Ivo Tichý, člen představenstva společnosti ZAT.

 

Zdroj: ZAT

 

Foto: © thieury - Fotolia.com

 

 

Úvodní foto: © thieury - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře