Důvěra podnikatelů v ekonomiku opadá

Indikátor důvěry tuzemských podnikatelů v naši ekonomiku se v dubnu snížil o 1,7 bodu. Podnikatelská důvěra klesla již po čtvrté za sebou a po druhé za sebou i v průmyslu.„Po postupném zvyšování důvěry podnikatelů v roce 2010 se trend obrátil. Bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka a hlavně nejistota jejího vývoje,“ uvedl dnes Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Příznivě hodnotí podnikatelé zejména vliv zahraniční poptávky. Jsou tu však i rizika dalšího vývoje. „Podnikatelé vnímají obavy z dalšího vývoje vlivem událostí v arabském světě a v Japonsku a dopadem těchto událostí na ceny energie a paliv. Rušivě působí na jejich důvěru i otazníky a nejistoty kolem zadlužení Portugalska, Řecka a tím stability eura a celé ekonomiky EU. Důvěře podnikatelů neprospívá ani vývoj v současné vládní koalici,“ uvedl Oldřich Körner.

V očekávání vývoje ekonomické situace v dalších třech měsících jsou podniky opatrnější a očekávají zpomalení současného rychlého tempa oživení. Nálady podnikatelů korespondují s náladou spotřebitelů, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace, obávají se nezaměstnanosti a rovněž vyšších cen energií.

 

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

 

 

 


« předchozí článek další článek »
Komentáře