Penta se vážně uchází o zkrachovalý rakouský A-TEC

Rakouský koncern A-TEC má na krku nůž. Do čtyř týdnů musí přivést kupce, který položí na stůl 230 milionů eur do začátku. Pokud se to nepodaří, koncern půjde do likvidace.Podnikatel Mirko Kovats, jehož poněkud sporná pověst je nyní opět propírána v rakouských médiích (podezření z toho, že záměrně poslal do insolvence několik předchozích firem, které zakládal), hledá urgentně kupce pro svůj megakoncern A-TEC. Jedním z deseti uchazečů je podle Kovatse i česko-slovenská Penta. O zájmu Penty již předběžně informoval server Motejlek, nicméně v neplacené části svého zpravodajství neprozradil jméno dotyčného rakouského koncernu.

Penta není v Rakousku žádným nováčkem, proslula zde svým angažmá při privatizaci letiště Košice, kde vstoupila do společného konsorcia s Letištěm Vídeň a Raffeisen Zentralbank. Ihned poté ovšem své podíly na vídeňském letišti opět prodala, v privatizaci šlo jen o roli “domácího slovenského partnera”, který dobře zapůsobil na slovenskou vládu.

Christoph Vavrik z rakouského Svazu ochrany věřitelů je k transakci a možnému prodeji A-TEC velmi skeptický, jak uvedl pro deník Der Standard. Do 30. června musí být kupec znám a do 30.září peníze složeny na kontě. A-Tec/AE&E-Gruppe vyhlásila na podzim insolvenci, pasiva činila 1,7 miliardy eur. Mluvčí Penty Martin Danko potvrdil kontakt s A-TEC v této věci pro rakouský deník Wiener Zeitung.

 

Autorka je novinářka a fotografka žijící ve Vídni 

 

Ilustrační foto: © pgm - Fotolia

 
« předchozí článek další článek »

Související články
Komentáře