Praha se otevírá zahraničním investorům

Zatímco se řada evropských metropolí potýká s nedostatkem volných ploch k zástavbě a musí zabírat zemědělskou půdu, Praha disponuje rozsáhlými brownfieldy, které může a hlavně musí do budoucna rozvíjet. Vedení Prahy chce tento unikátní potenciál hlavního města představit zahraničním investorům a otevřít jim po 20 letech znovu cestu do metropole. Tímto směrem se také bude ubírat letošní prezentace hlavního města Prahy na veletrhu EXPO REAL v Mnichově s podtitulem „Building Networks".Pražský stánek na Expu doznal letos značných změn. Bude nejen kavárnou, ale nabídne i prostor pro komunikaci, workshopy a výměnu zkušeností včetně prezentací chystaného Metropolitního plánu a strategií rozvoje brownfieldů. Zprostředkuje také setkání dosud největšího počtu pražských radní se zahraničními investory a zástupci měst, kde již mají zkušenosti s rozvojem obdobných územních celků.

 

Trend urbanizace přináší všem evropským městům podobné výzvy, s jakými se potýká i Praha, zejména v oblastech dostupnosti bydlení, kapacity infrastruktury, formulování dlouhodobé vize a koordinace v rámci širšího regionu. V oblasti rozvoje se proto chce pražská radnice inspirovat zkušeností metropolí, které jsou Praze geograficky, historicky i ekonomicky blízké. Pražští radní mají proto v rámci Expo Real dohodnuté schůzky se svými protějšky z mnichovské radnice i dalších měst.

 

Cílem je představit Prahu jako pulsující centrum celého regionu, kde se vyplatí pracovat, žít a investovat. Brownfieldy i další nevyužité plochy, kterých má Praha ve srovnání se západními metropolemi velké množství, budou vyžadovat v příštích letech rozsáhlé investice, aby na nich mohly vzniknout moderní čtvrti s parametry 21. století.

 

Program na výstavním stánku bude zahájen v pondělí 7. října dopoledne prezentací současného přístupu k územnímu plánování v základních tezích Metropolitního plánu, odpoledne pak zástupci hlavního města pod vedením Petra Hlaváčka představí vizi rozvoje do dalších let v oblastech sociálního bydlení, majetku, financování či školství a sportu.

 

Úvodní foto: pixabay.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře