Více než třetina českých uživatelů stále považuje offline bankovnictví za bezpečnější

37 % internetových uživatelů v Česku věří, že tradiční bankovnictví „u přepážky“ je bezpečnější. Rovněž více než jeden ze čtyř uživatelů nijak nechrání svá online finanční data.I přes veškeré obavy většina lidí stále provádí některé platby online. Mnozí uživatelé nezavedli ani základní bezpečnostní opatření a vystavují riziku jak své peníze, tak i reputaci banky. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.

 

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak může útočník získat přístup k online bankovnímu účtu, je vydávat se za majitele účtu. To lze provést získáním informací phishingem, kdy uživatelé nevědomky zadávají svá uživatelská jména a hesla na falešných webech. Dalším způsobem je zachycení uživatelského jména a hesla bankovním trojským koněm v době, kdy se uživatel přihlašuje na oficiálních stránkách. Těmto útokům jsou vystaveny počítače i mobilní zařízení.

Průzkum ukázal, že značná část českých uživatelů (38 %) se cítí při provádění online finančních transakcí ohrožena. Více než polovina (57 %) dotázaných uvedla, že platby offline jim připadají spolehlivější než ty online. 37 % uvedlo, že offline bankovnictví je bezpečnější.

 

I přes všechny obavy však většina internetových uživatelů provádí online platby: 87 % dotázaných z ČR používá pro online platby své desktopy nebo notebooky, 9 % používá tablet, 19 % platí pomocí svých chytrých telefonů a 8 % majitelů chytrých televizí připustilo, že využívají k platbám právě tato zařízení. Podle průzkumu rovněž více než jeden ze čtyř uživatelů nijak nechrání svá online finanční data.

Úvodní foto: © Unclesam - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře