53 % evropských zákazníků uvádí, že obchodníci pro ně mají špatné aplikace

Zákazníci si stěžují, že obchodní aplikace neodpovídající jejich potřebám. Bezpečnost aplikací je stále rozhodující pro více než pětinu jejich uživatelů.Z výsledků nedávné studie „Software: The New Battleground for Brand Loyalty“, kterou zpracovala společnost CA Technologies, vyplývá, že jednotlivé společnosti nejsou schopny efektivně naplňovat potřeby svých zákazníků, pokud jde o jejich firemní aplikace. Zatímco 61 % evropských společností si myslí, že dokáží využívat aplikace ve svém byznyse dobrým nebo velmi dobrým způsobem, jen 53 % evropských zákazníků jim v tomto dává za pravdu.

 

Tato nerovnováha mezi pohledem obchodníků a zákazníků se v jednotlivých evropských zemích liší: v Německu uvedlo 69 % vedoucích pracovníků z oblasti zdravotnictví, že aplikace odpovídají potřebám jejich klientů „dobře nebo velmi dobře“. Na druhou stranu, s tímto hodnocením by souhlasilo pouze 46 % německých zákazníků. Ve Velké Británii je s kvalitou svých aplikací spokojeno dokonce 75 % vedoucích firem v oblasti telekomunikací, ale pouze 59 % kupujících zákazníků. Ve Francii můžeme sledovat jednu z nejvýraznějších nerovnováh: zatímco 83 % manažerů ve finančních službách hodnotí své aplikace dobře, pouze 54 % jejich klientů tvrdí totéž.

 

Odlišný pohled zákazníků a obchodníků panuje také na to, co od aplikací vlastně vyžadují. Zatímco 77 % evropských společností věří, že je „důležité nebo velmi důležité”, aby aplikace zejména „zpříjemňovaly život klienta”, stejný názor má jen 63 % klientů. Studie také potvrzuje, že aplikace se stávají hlavním nástrojem ke kontaktu zákazníka s firmou: 51 % zákazníků používá aplikace k online nákupům a 47 % používá bankovní aplikace. Více než polovina spotřebitelů uvádí, že by používala aplikace také k dalším činnostem, jako je placení daní, zajišťování zdravotní péče či účasti u voleb.

 

V prostředí byznysových aplikací významně fluktuuje loajalita zákazníka ke značce. V případě, že aplikace není spolehlivá, klesá provázanost se značkou až o 25 %: z toho 6 % zákazníků se ke značce již nikdy nevrátí a 19 % ji opouští dočasně. Celých 58% spotřebitelů pak uvádí, že technologická výkonnost aplikace konkrétního prodejce či značky výrazně ovlivňuje jejich rozhodnutí použít ji k nákupu. Pokud aplikace není dostatečně výkonná, opouští ji 47 % klientů, a to ve prospěch konkurence. Významná je také rychlost: pokud zákazníci nejsou při používání aplikace uspokojeni průměrně do šesti sekund, 59 % evropských spotřebitelů aplikací opouští – a někteří navždy. Opět se také potvrdil fakt, že bezpečnost aplikace je jedním z nejdůležitějších faktorů jejich úspěšnosti: 22 % zákazníků opouští aplikaci v momentě, kdy se projeví její slabiny v zabezpečení.

 

„Evropští obchodníci se musí ve vývoji aplikací urychleně přiblížit tomu, co od nich očekávají jejich zákazníci,“ říká Marco Comastri, prezident a generální manažer CA Technologies pro oblast EMEA. „Aplikace se totiž stávají zásadním pojítkem mezi značkou a zákazníkem. Pokud aplikace jednotlivých obchodníků nebudou odpovídat požadavkům zákazníků, riskují tyto společnosti ať už z krátkodobého či dlouhodobého pohledu ztrátu své klientské základny. Rychlé zavedení vhodných aplikací pak může společnostem zajistit výraznou konkurenční výhodu.“

 

V průzkumu bylo osloveno 809 obchodníků a 6 770 zákazníků z evropských i mimoevropských zemí. Obchodníci byli osloveni v těchto odvětvích: vzdělání, finanční sektor, veřejná správa, zdravotnictví, IT, média, retail, sociální média a telekomunikace.

Úvodní foto: (c) red150770 - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře