Hlavní navigace

Česká republika: může nás ohrozit závislost na exportu

15. 11. 2017

Sdílet

Česko patří mezi politicky nejstabilnější země, prospívá to i ekonomice.

Česká republika patří podle studie pojišťovny Atradius mezi politicky nejstabilnější země ve střední a východní Evropě, což pozitivně ovlivňuje i její ekonomickou situaci. V letech 2017 a 2018 se očekává růst HDP poháněný spotřebou domácností a veřejnými investicemi a jedním z mála rizik zůstává pouze výrazná závislost české ekonomiky na exportu. Ta s sebou nese potenciální zranitelnost v souvislosti se změnami v eurozóně nebo problémy v dalších zemích.

 

Rostoucí ekonomiku pohání především stabilní spotřeba domácností (mezi lety 2014 a 2016 rostla průměrně o 2,6 %, pro rok 2017 se očekává výsledný růst 3,1 %). Spotřebu domácností drží zase v takto pozitivních číslech příznivá situace na trhu práce, nízká nezaměstnanost, rostoucí mzdy a výhodné úvěrové podmínky.

 

Státní dluh zůstává v porovnání s ostatními zeměmi regionu nízký (36 % HDP), přebytek státního rozpočtu dosažený v roce 2016 díky lepšímu dodržování daňových předpisů vystřídá podle odhadů v letech 2017 a 2018 mírný deficit způsobený vyššími veřejnými výdaji a investicemi. Česko by tak nemělo mít problém vyhovět kritériím pro vstup do eurozóny, nicméně takový krok je stále nepravděpodobný vzhledem k neshodám uvnitř politického spektra a negativnímu veřejnému mínění.

„Navzdory pozitivním vyhlídkám zůstává potenciálním rizikem pro českou ekonomiku její závislost na exportu, která je jednou z nejsilnějších v celé EU. Česko je díky zahraničním investicím silně provázané s mezinárodními strukturami a ztráty v zahraničním obchodu, například v důsledku brexitu nebo změn v eurozóně, by jej mohly negativně zasáhnout,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny Atradius.

„Velká Británie stále zůstává jedním z našich největších obchodních partnerů. Směřuje do ní přes 5 % veškerého exportu,“ dodává Stržínková.

 

Prognóza vývoje jednotlivých odvětví tuzemské ekonomiky předpokládá pozitivní vývoj především u automobilového průmyslu a v dopravě. Úvěrové riziko v těchto sektorech tak zůstává velmi nízké a podobně jsou na tom ještě zemědělství, chemický průmysl, finančnictví nebo potravinářství. Naopak relativně vysoké úvěrové riziko podle prognóz představuje textilní průmysl, stavebnictví a stavební materiály.

 

O průzkumu: Studie Atradius Country Reports porovnává klíčové ukazatele ekonomiky osmi středo- a východoevropských zemí včetně Ruska a Turecka. Analyzuje vývoj jednotlivých sektorů a posuzuje jejich úvěrové riziko. Každou ze zemí navíc hodnotí z hlediska její úvěrové kvality a předpovídá vývoj do dalších let.

Byl pro vás článek přínosný?