Hlavní navigace

Úspěšné digitální firmy budou letos hlavně investovat do svých zaměstnanců

27. 4. 2016

Sdílet

 Autor: © 4designersart - Fotolia.com
Každoroční technologický výhled předpovídá zásadní posun ve způsobu, jakým podniky budou aplikovat klíčové inovace

V digitální ekonomice uspějí především firmy, které uplatní přístup typu „people first“ – tedy s výraznou orientací na lidské zdroje – jak vyplývá z nejnovější zprávy shrnující globální trendy společnosti Accenture. Technologický pokrok jde dopředu nečekaně rychlým krokem a dramaticky mění pojetí pracovní síly. Společnosti, které vybaví své zaměstnance, partnery a zákazníky novými dovednostmi, mohou inovace plně kapitalizovat. Získají tak jedinečné podmínky pro uplatnění nových nápadů, vývoj nejmodernějších produktů a služeb, a naruší stávající stav.

 

„Ve studii Accenture Technologická vize 2016 jsme identifikovali pět technologických trendů, které jsou pro digitální úspěch zásadní,“ řekl Paul Dougherty, technický ředitel společnosti Accenture. „Slovo digitální zahrnuje i lidské zdroje a úhelným kamenem letošní Vize je idea „lidé především“. Společnosti, které přijmou digitalizaci, by měly podpořit kontinuální vzdělávání svých pracovníků a získávání nových dovedností, aby z technologií získali co nejvíce a mohly generovat lepší obchodní výsledky.“


Ve své zprávě společnost Accenture identifikovala pět technologických trendů stimulovaných principem „lidé především“, jež jsou zásadní pro obchodní úspěch v digitální ekonomice.

 

1. Inteligetní automatizace 
Lídři zavádějí automatizaci – poháněnou umělou inteligencí (AI), robotikou a rozšířenou realitou. Výrazně tak mění způsob, jakým jejich podnikání funguje a zavádějí nový, produktivnější vztah mezi lidmi a stroji. Zároveň do této oblasti výrazně investují – 70 % dotazovaných potvrdilo zvýšené investice do technologií spojovaných s umělou inteligencí; před dvěma lety plánovalo zvýšené využití strojového učení a dalších řešení z oblasti umělé inteligence, jako je IPsoft Amelia, jen 55 % respondentů.

 

2. Flexibilní pracovní síla
Využití technologií přinese větší možnost transformace pracovní síly a firmy tak získají vysoce adaptabilní prostředí připravené ke změnám, a budou schopny vyjít vstříc dnešním dynamickým digitálním požadavkům. Konkurenční výhoda, kterou flexibilní pracovní síla nabízí, je zřejmá – respondenti uvedli že „rozsáhlé expertní znalosti ve specializované oblasti“ jsou až pátou nejdůležitější vlastností, která je nezbytná pro to, aby zaměstnanci odváděli v digitálním prostředí dobrou práci. Daleko více oceňovali vlastnosti jako je schopnost rychle se učit nebo měnit své pracovní zaměření.

 

3. Platformová ekonomika
Přední společnosti využívají výhody technologií tak, že vyvíjejí obchodní modely založené na obecně rozšířených platformách, aby dokázaly využít nové příležitosti k růstu, čímž podporují nejvýraznější změnu v globálním makroekonomickém prostředí od průmyslové revoluce. To potvrzuje i průzkum, kdy 81 % dotázaných uvedlo, že obchodní model založený na určité platformě, se stane v následujících třech letech stěžejní částí strategie růstu jejich organizace.

 

4. Předvídatelné změny
Rychle se rozvíjející digitální ekosystémy vytvářejí předpoklady pro další vlnu změn zažitých principů, a to díky propojování trhů a stírání hranic jednotlivých odvětví: ti, kteří uvažují dopředu, mohou tyto změny předvídat a získat tak konkurenční výhodu. Společnosti již výrazně nebo středně vnímají přeměnu prostředí – 81 % respondentů uvedlo, že tento trend ve svém odvětví již vnímají.

 

5. Digitální důvěra
Důvěra je základním stavebním kamenem digitální ekonomiky, uvedlo 83 % dotazovaných. Abychom získali důvěru jednotlivců, ekosystémů a regulátorů na tomto novém poli, musí se společnosti zaměřit na digitální etiku jako na svou zásadní strategii – vylepšená bezpečnost sama o sobě stačit nebude.

 

Zprávu Technology Vision (Technologická vize) vydávají každý rok Technologické Laboratoře společnosti Accenture. Informace o přijímání nových technologií byly získány dotazováním více než 3100 obchodních a IT výkonných pracovníků v 11 zemích a 12 odvětvích.

Byl pro vás článek přínosný?