Výsledky IPO za první čtvrtletí jsou skvělým příslibem

Letošní první čtvrtletí je co do počtu primárních emisí nejlepším prvním kvartálem od roku 2007. Americké trhy s primárními úpisy jsou znovu ve formě – proběhla na nich první letošní IPO v hodnotě přes miliardu amerických dolarů. Asie si nadále udržuje pozici globálního epicentra trhu IPO. 

První letošní čtvrtletní studie EY Global IPO Trends, mapující situaci na globálním trhu s primárními veřejnými úpisy akcií (IPO), ukázala, že začátek letošního roku se opravdu vydařil. Největší podíl na tom mají asijské kapitálové trhy a rovněž burzy ve Spojených státech, kde byly umístěny první dvě letošní megatransakce, tj. primární úpisy přesahující miliardu amerických dolarů. Za první čtvrtletí se v celosvětovém měřítku uskutečnilo 369 IPO, tedy bezmála dvojnásobek toho, co za stejné období loňského roku. Tyto primární úpisy vynesly 33,7 miliard amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst dokonce o 146%. Díky těmto výsledkům je letošní první čtvrtletí co do počtu IPO vůbec nejaktivnějším prvním kvartálem po deseti letech, od prvního čtvrtletí 2007, kdy se uskutečnilo 399 IPO v celkové hodnotě 47,5 miliard amerických dolarů.

 

„Primární emise začaly letošní rok velice slibně,“ říká Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. „Navzdory přetrvávající ekonomické nestabilitě vytvořilo první čtvrtletí skvělý základ pro další růst. Hospodářské ukazatele v klíčových rozvinutých zemích se zlepšují. Burzovní indexy i valuace jdou nahoru, několik indexů je dokonce na historickém maximu. Volatilita je nízká, což má pozitivní vliv na náladu na trhu s primárními úpisy. Svou roli sehrál jistě i úspěšný primární úpis akcií významné technologické společnosti na americké burze.“

Finanční trhy reagují na geopolitický vývoj mnohem lépe, než řada odborníků předpovídala. Silná poptávka je zárukou, že i v následujících měsících letošního roku budou primární úpisy přibývat, především díky množství žádostí o IPO čekajících na schválení na asijských burzách.

 

Jedničkou trhů IPO je Asie

 

I v letošním roce dominuje globálnímu trhu s primárními emisemi Asie v čele s velkou Čínou. Na Asii a Tichomoří připadá 70 % všech letošních IPO a prakticky polovina (48 %) výnosů. Nejvíc úpisů (182) se uskutečnilo právě ve velké Číně. Nejaktivnější byla šenčenská burza se 73 primárními úpisy (což představuje 20 % všech IPO za první letošní kvartál) a šanghajská se 70 IPO (19 %). Živo bylo ale i na ostatních burzách v tomto regionu, zdravou aktivitu hlásí akciové trhy Japonska (27 IPO), Austrálie (23), jihovýchodní Asie (14) i v Jižní Koreji (12). Je velice pravděpodobné, že region Asie a Tichomoří, a tedy i velká Čína si v krátkodobém výhledu zachová své dominantní postavení na trhu s primárními emisemi. Čínská komise pro cenné papíry a burzy se totiž letos chystá urychlit schvalování nových emisí, aby se zbavila množství žádostí, které se jí v posledních letech nahromadily.


Region EMEIA je ovlivněn geopolitickou nejistotou

 

Přes zvyšující se geopolitickou nejistotu zaznamenaly primární úpisy v regionu EMEIA meziroční nárůst o 8,5%. Co do počtu IPO se tento region s 21% podílem zatím drží na pomyslném druhém místě za Asií a Tichomořím, jeho podíl na letošních kapitálových výnosech je o něco nižší, a to 15%. Nejvíc kapitálu se emitentům podařilo získat na Bolse de Madrid, na hlavním a alternativním investičním trhu (AIM) londýnské burzy a na hlavním trhu a na trhu malých a středně velkých společností (SME) bombajské burzy. Nejaktivnějšími zeměmi jsou letos zatím Indie se 26 IPO a Velká Británie s 12 IPO. Na třetím místě je Saúdská Arábie, kde bylo sedm primárních emisí umístěno na novém alternativním trhu „Nomu – Parallel Market“, který má mírnější kotační požadavky.

 

Americký trh je znovu ve formě

 

Také ve Spojených státech primární emise zahájily letošní rok skvěle a snadno překonaly první loňské čtvrtletí jak co do počtu IPO, tak co do kapitálových výnosů. Letos se zde uskutečnilo 24 IPO v celkové hodnotě 10,8 miliard amerických dolarů, což je nejlepší kvartální výsledek od druhého čtvrtletí 2015 (kdy proběhlo 72 IPO v celkové hodnotě 14,3 miliard amerických dolarů). V meziročním srovnání s prvním čtvrtletím 2016 vzrostly kapitálové výnosy o 1 380 % a počet IPO o 200 %. Zásluhu na tom mají mimo jiné velké transakce, z první desítky největších se ve Spojených státech uskutečnily hned čtyři. Newyorská burza byla dokonce v prvním čtvrtletí světovou jedničkou, protože na ní byly umístěny zatím jediné dvě letošní megatransakce v hodnotě přesahující miliardu amerických dolarů.

 

Zdroj: EY


« předchozí článek další článek »
Komentáře