Vždy pracujte u pracovního stolu
Máte tendenci brát si počítač či pracovní materiály do postele nebo pracovat z pohovky? Nic z toho není ideální. Z mnoha důvodů byste si měli doma vyhradit pevné pracovní zázemí a mimo něj na počítači nepracovat.
V první řadě je to kvůli správnému držení těla. V posteli nebo na pohovce se s počítačem nevyhnete přetížení některých částí pohybového aparátu. Po několika hodinách vás pak může bolet za krkem, přivodit si můžete syndrom karpálního tunelu a z dlouhodobého hlediska se mohou objevit závažnější potíže s páteří a klouby. Vždy byste proto měli mít kvalitní stůl a pohodlnou kancelářskou židli.
Druhým důvodem je vytvoření podprahové informace ve vašem mozku. Díky tomu, že určité místo u vás doma bude vyhrazeno pouze pro práci, se na tomto místě mnohem rychleji začnete na práci soustředit a přestanete vnímat ruchy okolí. Pokud si můžete jako domácí kancelář vyčlenit celou místnost, jde o ideální řešení.
Pozitivní vliv bude mít tento krok i v situacích, kdy nepracujete. Postel či pohovku by totiž měl mozek vnímat naopak jako místo k odpočinku a relaxaci, nikoliv jako místo, kde pracujete. Zvýší se tak například kvalita vašeho spánku.
Nezapomeňte na externí zařízení
Správnému sezení za počítačem pomohou tzv. periferie. Většina živnostníků i zaměstnanců dnes k práci využívá notebook. Ten je sám o sobě velice neergonomický i v případě práce za stolem. Pořiďte si tedy externí klávesnici, plnohodnotnou ergonomickou myš a hlavně monitor. Díky tomu budete moci mít hlavu rovně a koukat přímo před sebe – nebudete se hrbit a páteř bude ve zdravé poloze. Ve správném postavení budou i vaše zápěstí. Ani při dlouhodobém sezení tak pro vás práce nebude fyzicky nepříjemná a budete dlouhodobě schopni udržet vysokou úroveň produktivity.
Vyhněte se rušivým elementům
Během práce byste neměli mít puštěnou televizi nebo filmy či seriály. Je vhodné si zablokovat rušivé prvky – typicky jde o sociální sítě. Vypněte si na telefonu notifikace, vhodné může být i omezit přístupnost webových stránek, na kterých máte tendenci prokrastinovat. Na pracovním počítači by neměly být nainstalované hry a jiný rozptylující software.
Členové vaší domácnosti by pak měli respektovat vaši pracovní dobu a během práce vás u počítače nerušit. To se hůře vysvětluje zejména malým dětem, řešením proto může být i uzamčení dveří.
Pomozte si správnou hudbou
Zatímco video působí rušivě, hudba naopak může vašemu soustředění pomoci. Mluvíme zejména o rytmické hudbě bez zpěvu. Existují dokonce speciální skladby určené ke zvýšení produktivity. Opět jde o způsob, jak mozek podvědomě naučit rychle se přepnout do pracovního módu.