Výše uvedené subjekty rozšířily portfolio státních institucí, které se účastní přípravy centrálního registru pro evidenci administrativních budov státu a nestátních objektů, v nichž státní instituce sídlí. Konkrétně se jedná o projekt „246 – Úprava Informačního majetku státu jako zvláštní grafické datové vrstvy na RUIAN v návaznosti na další základní registry veřejné správy“.
„Přípravy projektu CRAB se v současnosti účastní 12 organizačních složek státu. První z nich k projektu přistoupily již při jeho zahájení v listopadu loňského roku. Participace OSS je potřebná z důvodu správného nastavení systému a jeho přizpůsobení potřebám jednotlivých institucí,“ uvedla Kateřina Schön, vedoucí projektu CRAB.
Jde o snížení nákladů
Záměrem projektu CRAB je vytvořit centrální registr administrativních budov s cílem sjednotit evidenci budov v majetku státu do jednoho systému a získat přehled o volných a využitých plochách. CRAB také přinese přesné údaje pro rozhodování o dislokaci státních institucí a v neposlední řadě přispěje ke snížení nákladů na správu a pronájem nemovitého majetku státu.
„V současnosti neexistuje na vládní ani regionální úrovni přesný přehled o administrativních objektech v majetku státu, ani o dislokaci státních institucí v nestátních objektech. Tato skutečnost vyvolává naléhavou potřebu tuto situaci řešit a vybudovat centrální registr administrativních budov. Pokud bude ověřen přínos registru, počítáme s možností rozšíření jeho portfolia o data za veškerý nemovitý majetek státu,“ doplnila Kateřina Schön.
Programy a výzvy
Projekt CRAB byl zahájen v listopadu 2010 a jeho ukončení je naplánováno na červen 2012. Harmonogram projektu obsahuje následující etapy: předimplementační analýza, vývoj systému, integrace s externími systémy, školení, pasportizace vybraných budov, testování a migrace a následný pilotní provoz. Po jeho ukončení bude registr připraven i pro ostatní státní instituce, které nejsou zapojeny do přípravy projektu.
Projekt CRAB je spolufinancován ze strukturálních fondů EU, konkrétně v rámci Integrovaného operačního programu výzvy č. 3, a to v poměru 85 % ze zdrojů EU a 15 % z rozpočtu ÚZSVM.
Foto: © Lijuan Guo - Fotolia.com