Přibližte prosím rozvoj center sdílených služeb v tuzemsku…
ČR je druhou největší destinací pro sdílené služby ve střední a východní Evropě. Celkově odhadujeme, že bylo vybudováno více než 150 center sdílených služeb (SSC), které zaměstnávají přes padesát tisíc lidí. S cílem jejich podpory a rozvoje jsme v říjnu 2013 založili asociaci ABSL (www.absl.cz), zastupující nyní deset tisíc zaměstnanců v 36 centrech. Od založení máme více jak 140% nárůst členů a chceme, aby členská základna dále rostla. Z ABSL chceme vytvořit platformu pro rozvoj a spolupráci ve sdílených službách. Rádi bychom také pomohli přilákat další investory z této oblasti podnikání.
Odkud k nám investice přicházejí a jaké sektory v nich dominují?
Podle průzkumu ABSL přicházejí investice ve sdílených službách do ČR většinou z globálních korporací se sídlem v USA, Irsku, Velké Británii, Itálii, Německu a Francii. Většina z těchto společností jsou výrobní podniky včetně oblasti těžkého průmyslu. Další investoři přicházejí z odvětví výroby hardwaru a softwaru. Sdílené služby však zasahují do všech sektorů a odvětví.
Kde v Česku se nacházejí klíčové regiony zahraničních investic do sdílených služeb a outsourcingu?
Nejvíce center naleznete v Praze, Brně a Ostravě. Naše republika je považována za atraktivní místo se značným potenciálem, zkušenou pracovní sílou i vzdělaností.
Jak byste popsal současný trend SSC a outsourcingu? Kam podle vás směřuje?
Sdílené služby jsou v Česku na špičkové úrovni a nadále se rychle rozvíjejí. Vnímáme velký důraz na další optimalizaci, standardizaci a integraci podnikových procesů, analýz dat a služeb s přidanou hodnotou stejně jako na péči o zákazníka a jeho spokojenost.