Počet společností, které jsou ovládány zahraničními subjekty, přesáhl v roce 2018 hranici 86 tisíc firem. Za posledních 7 let se počet společností se zahraničním vlastníkem zvýšil o více než 28 tisíc, tedy o 49 %. Nejvíce zahraničních vlastníků dlouhodobě pochází z Ruska, i když jejich počet se v posledních letech mírně snižuje. Nejvíce kapitálu však pochází z Německa. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
Počet akciových společností a společností s ručením omezeným, které ovládají ruští majitelé, činil k prvnímu lednu letošního roku 13.239 firem. To je téměř o 600 společností méně než v roce 2015, kdy byl počet společností s ruskými majiteli nejvyšší. Ruští majitelé však stále patří k nejpočetnějším zahraničním vlastníkům českých firem. Následují společnosti ovládané ze Slovenska (10.213 firem), Ukrajiny (9.396 firem), Německa (7.838 firem) a Velké Británie (3.671 firem). „Pořadí zemí, ze kterých pocházejí zahraniční majitelé největšího počtu českých firem, je dlouhodobě stabilní. V pomyslném žebříčku zemí s největším počtem zahraničních vlastníků poskočilo Polsko či Rumunsko, naopak o něco se propadlo například Nizozemsko, Švýcarsko, Čína či Bulharsko,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau.
Počet společností ovládaných zahraničními vlastníky se za posledních 7 let zvýšil téměř o polovinu. V roce 2011 bylo zahraničními vlastníky ovládáno téměř 58 tisíc společností, v roce 2018 potom zmiňovaných 86 tisíc. Nejvíce se zvýšil počet společností ovládaných ze Slovenska (+5.330), Ukrajiny (+2.528) a Polska (+2.353).
Zatímco počet společností ovládaných ze zahraničí v roce 2018 vzrostl meziročně o více než 1.800, objem základního kapitálu v těchto společnostech se snížil o 120 miliard na 1,1 bilionu korun. Nejvyšší základní kapitál mají společnosti ovládané z Německa. Dohromady jde o 245 miliard korun, což je více než pětina veškerého základního kapitálu firem ovládaných ze zahraničí. Následují společnosti s nizozemskými, lucemburskými, francouzskými a rakouskými vlastníky. Společnosti se slovenskými majiteli jsou z pohledu objemu kapitálu na 9. místě, společnosti s ruskými majiteli na 20. místě a společnosti s ukrajinskými majiteli dokonce na 34. místě.
„Zahraniční kapitál ze zemí Evropské unie je pro Českou republiku klíčový. Podíl kapitálu ovládaného ze zemí EU tvoří čtyři pětiny veškerého kapitálu ve firmách se zahraničními vlastníky a polovinu kapitálu v českých firmách s identifikovatelným majoritním vlastníkem obecně. U zemí platících Eurem jde potom o 71 % kapitálu firem ovládaných ze zahraničí a 45 % kapitálu ve všech českých firmách,“ vysvětluje Jan Cikler.