Ani egyptská krize nepovede už ke skokovým růstům ceny ropy

Maximální hranicí, kam by se krátkodobě cena ropy mohla vyšplhat, je 115 dolarů za barel; doba se totiž podstatně změnila s objevem technologie těžby a zpracování amerického břidlicového plynu. Občanská válka v Egyptě však velmi poškodila společnost Pegas, producenta netkaných textilií.Jen třikrát během posledních pěti let byla ropa typu Brent na světových trzích dražší než dnes. Bylo to na konci dubna 2011, v únoru 2012 a před měsícem. Tehdy, před měsícem, však cena ropy byla prakticky stejně vysoko jako dneska, kdy dosahuje 107,42 dolarů za barel. Důvod asi každého trkne: Egypt coby významný producent ropy. Pravda, cena ropy a jejích derivátů neroste nijak skokově. Ovšem když k tomu přidáme i známky sice slabého, ale přeci jen již měřitelného zotavování globální ekonomiky (anebo chcete-li, alespoň zastavení jejího poklesu), vyjde nám, že ceny ropy a dalších energetických komodit by ještě mohly vzrůst. Domnívám se ale, že maximální hranicí, kam by se krátkodobě cena ropy mohla vyšplhat, je 115 dolarů za barel; doba se totiž už změnila. Změnila se podstatně s objevem technologie těžby a zpracování amerického břidlicového plynu. Tento objev silně limituje růst cen ropy do budoucna. I kdyby v hlavních zemích produkujících ropu nedej bože zuřila válka, cena by se již neměla šplhat k 140 dolarům za barel, kde byla krátce před vypuknutím krize v polovině roku 2008. Dokonce i stávající růst cen odhaduji spíš na otázku dní, maximálně něco málo týdnů; brzy by měla začít opět klesat.

Smutek netkaných textilií

Ovšem abychom si problémy Egypta nezúžili jen na drahou ropu, nutno dodat, že – pro mnohé trochu překvapivě – zasahují třeba i pražskou burzu. Například jinak velmi stabilní společnost Pegas, producent netkaných textilií obchodovaný právě na pražské burze, musela z preventivních důvodů zavřít svou zbrusu novou výrobní linku v Egyptě, do které akcionáři Pegasu vkládali velmi mnoho nadějí a jejíž otevření v minulých měsících hnalo ceny akcí vzhůru. Akcie Pegasu po této zprávě ihned prohloubily své ztráty až na 3,2 %. I tyto akcie se patrně během několika dní otřepou, nicméně na tomto příkladu je zjevné, že egyptská krize má dalekosáhlé důsledky.

Až se spekulace změní v jistotu...

A aby toho nebylo málo, jak se dalo čekat, jakmile se finanční trhy probraly k životu, bylo to k jejich škodě. Takže globální akciové trhy zažívají nejhorší týden za poslední dva měsíce. A to mají ještě z pekla štěstí. Jejich propad je zatím dán jen spekulacemi, že americká centrální banka Fed by příští měsíc mohla ukončit své hrnutí inflačních peněz do americké ekonomiky. Jen spekulacemi – už se těším, jak akciové trhy zareagují, až se spekulace změní v jistotu. Otázka tedy zní, jak na tom neprodělat a jak na tom vydělat.

Nic není jak bejvávalo

Za normálních okolností (kteréžto ovšem skončily s koncem normálního ekonomického vývoje v roce 2008) by pád akcií pomáhal cenám dluhopisů a docházelo by k poklesu výnosů dluhopisů. Za (nyní již neexistujících) „normálních“ okolností by tedy bylo velmi rozumné v tento okamžik investovat do dluhopisů a čekat na prudký růst jejich cen. Ovšem od doby, kdy „normální“ ekonomické zákonitosti byly zničeny tím, že do nich začaly strkat nos centrální banky, dochází k souběžnému poklesu cen akcií i dluhopisů. Ovšem pozor.
Zaprvé je tu možnost spekulovat skrze takzvané krátké pozice na pokles cen dluhopisů; faktem ale je, že to je spíš pro ostřílené investory disponující většími obnosy peněz. Je tu ale ještě druhá možnost. Jedna zákonitost totiž zůstala, a to opačný vztah amerického dolaru a akciových indexů. Ten neplatí krátkodobě, ale dlouhodobě ano. Dolar by měl s poklesem akciových indexů dlouhodobě sílit. (Dnes naopak slábne na 1,337 USD/EUR.) Při spekulaci na cenově stabilní americká aktiva, tedy například na krátkodobé americké dluhopisy, by měl tento kurzový pohyb přebít i ztrátu z (malého) poklesu cen těchto dluhopisů.


Česká koruna dnes sílí na 25,76 CZK/EUR. Oznámení termínu předčasných voleb nehraje roli. V další dny čekáme návrat k 26korunové hranici.

 

 

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

 

Úvodní foto: © Sergii Figurnyi - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře