Podnikatelé vyčerpali už víc než čtvrtinu evropských peněz

V těchto dnech se podnikatelům z hospodářsky slabších regionů České republiky otvírá program Rozvoj zaměřený hlavně na menší podniky. Z něj mohou firmy získat finance na pořízení nových strojů a zařízení.Přes 25 miliard korun už získali čeští podnikatelé a živnostníci z Operačního programu Podnikání a inovace. Na svých účtech tak mají už víc než jednu čtvrtinu z celého operačního programu, který dohromady nabízí na 90 miliard korun. „Takto velká čísla skrývají stovky a tisíce podnikatelských příběhů firem a živnostníků ze všech regionů České republiky. Celkem má podporu z operačního programu přislíbenou už více než 6 000 českých podnikatelů,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.Jen loni získali podnikatelé z evropských dotací od Ministerstva průmyslu a obchodu přes deset miliard korun. Na účty českých podnikatelů zamířilo k poslednímu listopadovému dni za rok 2011 přesně 9,6 miliard korun.

 

Rychlejší než kdy dřív

„Na začátku loňského roku jsme si stanovili cíl vyplatit v letošním roce českým podnikatelům nejméně deset miliard korun. Zájem a kvalita projektů českých podnikatelů nakonec příjemně překonala naše původní odhady,“ říká ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Petr Očko. Ministerstvo průmyslu a obchodu a jeho agentura CzechInvest se loni zaměřily na odstraňování administrativních překážek, které čerpání prostředků z operačního programu mohly v minulosti zpomalovat.

„Upřesnili jsme některá pravidla a zefektivnili jak příjem a správu nových žádostí, tak vyplácení peněz. Díky tomu je dnes vyřizování žádostí o podporu z Operačního programu Podnikání a inovace rychlejší než kdy dřív,“ říká Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

V současné době mohou podnikatelé z Operačního programu Podnikání a inovace získat podporu na založení vlastního centra sdílených služeb jako je třeba vývoj softwaru nebo správa účetnictví, marketingu a podobně z programu ICT a strategické služby. Kromě toho je možné získat také zvýhodněný úvěr z programu Progres.

 

Pro každého peníz...

V těchto dnech se podnikatelům z hospodářsky slabších regionů České republiky otvírá program Rozvoj zaměřený hlavně na menší podniky. Z něj mohou firmy získat finance na pořízení nových strojů a zařízení.

V průběhu roku pak Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje vyhlásit další otevřený program Progres. Otevře se také program Eko-energie určený například na podporu investic do efektivního nakládání s energiemi. Počítá se také s vyhlášením programu Potenciál, který podporuje zakládání vlastních center výzkumu a vývoje. Nové žádosti bude možné podávat také do programu Nemovitosti, který je zaměřený na rekonstrukci objektů pro podnikání. A konečně by se měl otevřít i program Marketing, ze kterého mohou firmy získat prostředky na svoji prezentaci na zahraničních výstavách a veletrzích. Přesný výčet vyhlašovaných programů se ovšem v průběhu roku může měnit v závislosti na tom, kolik peněz podnikatelů z celého operačního programu reálně vyčerpají.

Operační program Podnikání a inovace mezi podniky z oblasti zpracovatelského průmyslu, centra sdílených služeb a technologická centra v období 2007 až 2013 rozdělí 3,6 miliardy eur, tedy na 90 miliard korun. O dotaci mohou požádat podniky, které své projekty realizují mimo území hlavního města Prahy. Řídicím orgánem OPPI je Ministerstvo průmyslu a obchodu, zprostředkujícím subjektem pro dotační tituly OPPI je Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

 

V prosinci otevřené programy:

Výzva

Příjem žádostí do

Alokace

PROGRES

31. 12. 2011

600 mil. Kč

ICT a strategické služby

15. 1. 2012

1 500 mil. Kč

ICT v podnicích

17. 2. 2012

350 mil. Kč

ROZVOJ

28. 2. 2012

700 mil. Kč

INOVACE - Patent

30. 9. 2012

50 mil. Kč

 

Přehled výzev pro rok 2012:

Program

Alokace výzev

Vyhlášení

Progres

300 mil. Kč

leden 2012

Nemovitosti

1000 mil. Kč

leden – únor 2012

Eko-energie

800 mil. Kč

jaro 2012

Potenciál

1800 mil. Kč

duben 2012

Marketing

300 mil. Kč

duben 2012

plán vyhlašování výzev se může změnit podle aktuálního čerpání OPPI


« předchozí článek další článek »
Komentáře