BSA spustila další kolo náboru placených „lovců“ pirátů, tentokrát přes Facebook

BSA vyplácí 10procentní podíl z celkové výše odškodnění. Ti, kteří přinesou důkazy o nelegálním užívání softwaru, tak údajně mohou na odměnách získat přes miliardu korun.The Software Alliance (BSA) na Facebooku spustila kampaň na nábor placených „lovců pirátů“. „Vyplácíme 10procentní podíl ze zaplaceného odškodnění, a to ve výši až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody,“ říká Jan Hlaváč, zástupce BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například firmy Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

 

Kampaň vychází z konceptu odměn pro oznamovatele korupce. Jejím cílem je získat více informací o firmách užívající nelicencovaný software v řádech stovek tisíc až milionů korun. „Chceme se dostat k velkým případům pirátství, k firmám, jež bezostyšně vydělávají peníze na kradeném softwaru,“ vysvětluje Jan Hlaváč. Odměny mají motivovat oznamovatele ke spolupráci při dokazování trestné činnosti. „Kompenzují také čas a úsilí, které věnuje oznamovatel spolupráci na řešení případů pirátství, tedy při odhalování a prokazování porušování autorského práva k softwaru,“ dodává Jan Hlaváč.

 

BSA tvrdí, že obdobný protipirátský program již úspěšně provozuje ve Velké Británii, Švédsku, v USA, Jižní Africe a nově i v Německu.

 

Udavači prý mohou na odměnách získat přes miliardu korun

 

Oznamovatelé, které BSA označuje jako „lovce pirátů“, mohou celkem získat miliardu korun. Jak k tomu číslu BSA došla? Podle ní je téměř každý třetí program je nelicencovaný a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun. Poškození výrobci softwaru mohou požadovat odškodnění až ve výši trojnásobku původní ceny softwaru - a z toho deset procent je právě ta miliarda. Ovšem miliarda by to byla, kdyby byly oznámeny všechny případy, kdyby se všechny oznámené případy dostaly před soud a nakonec kdyby soud skutečně přiřknul o odškodnění ve výši trojnásobku škody.

 

Těch kdyby je skutečně hodně. Ve spoustě zemí je třeba prokázat reálnou obchodní újmu, a tak třeba není možné třeba stíhat pirátské používání třeba Windows 98, protože jejich obchodní hodnota je dnes prakticky nulová. K podobnému stanovisku, tedy že obchodní újmu je potřeba prokázat, dospěly už nejednou i české soudy.

 

Odměna oznamovatelům není nová ani u nás. Česká BSA odstartovala pilotní program v roce 2013 a uvádí, že získává v průměru několik oznámení týdně. Tímto tempem se ovšem na všechy piráty ani náhodou nedostane, když uvážíme, že jen ve firemním sektoru využívá nelegální software 34% z nich.

Úvodní foto: © webdata - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře