České firmy posílily v zastoupení mezi největšími v regionu

Celkem 73 českých firem se umístilo mezi pěti stovkami společností s nejvyššími tržbami v regionu střední a jihovýchodní Evropy.Nejlepším tuzemským zástupcem se stal třetí ČEZ, který předstihl loňského českého leadera Škodu Auto. Podle ukazatele tržní kapitalizace se ČEZ umístil dokonce na první příčce před polskými bankami PKO a Pekao. Vyplývá to z výsledků žebříčku CE TOP 500 společnosti Deloitte.

Nejsilnější pozici v žebříčku si udržely i přes meziroční pokles tržeb petrochemické společnosti – polský PKN Orlen a maďarský MOL. Kromě ČEZ a mladoboleslavské Škody se z českých společností probojovaly do první dvacítky ještě RWE Transgas a Agrofert Holding. Loni se mezi 20 nejsilnějších společností dostaly tři české firmy a v celém žebříčku CE Top 500 měla ČR 69 zástupců.

Zejména ekonomická recese se zřejmě podepsala na tom, že 78 procentům společností v žebříčku ve sledovaném roce meziročně klesly tržby. Celkové tržby českých podniků v žebříčku dosáhly 87,3 miliardy eur, což odpovídá 17 procentům celkových tržeb všech 500 firem ve výši 525,4 miliardy eur.

Z pohledu jednotlivých odvětví byl úspěšný zejména český finanční sektor. ČSOB se umístila mezi bankami na třetím místě, Česká spořitelna byla čtvrtá a Komerční bance patřilo 6. místo. Mezi pojišťovnami v regionu se na druhou příčku vyšplhala Česká pojišťovna, následovaná Kooperativa pojišťovnou. Silné zastoupení měly také české stavební firmy  - Metrostav (2.), Skanska (3.) a Eurovia CS (4.). Automobilová Škoda vede žebříček v odvětví výroby. Mezi společnostmi z oboru telekomunikací, médií a technologií byl na třetím místě výrobce elektroniky Foxconn, který v celkovém žebříčku vystoupal na 22. místo. 

Podrobné tabulky, komentáře a další informace jsou k dispozici na adrese: www.deloitte.com/cetop500

 

Zdroj: Deloitte

 

 

 


« předchozí článek další článek »
Komentáře