Čeští studenti prorokují EU rozpad a eura se štítí

Studenti ekonomických vysokých škol vidí budoucnost EU skepticky – téměř třetina z nich jí předpovídá zánik do deseti let. Zemím, které se dostaly do ekonomických potíží, jako například Řecko, by jich pomocnou ruku podalo jen 24 procent.Nedůvěřivě se budoucí ekonomové navíc staví i k nahrazení české koruny eurem, se kterým vyslovilo souhlas jen 11 procent respondentů průzkumu společnosti KPMG Česká republika Co si myslí studenti. Zúčastnili se ho studenti ekonomických oborů Vysoké školy ekonomické v Praze, Masarykovy univerzity v Brně a Technické univerzity v Liberci.

Budoucí čeští ekonomové předpokládají, že eurozónu čeká velký zvrat. Podle průzkumu společnosti KPMG Česká republika nějakou změnu ve fungování Evropské unie v následující dekádě předpovídá 78 procent studentů.

„Evropská unie se již několik měsíců nachází v nelehké situaci – neshody ohledně půjčky Řecku, razantní úsporná opatření ve všech členských zemích, protesty, možná trochu překvapivé výsledky národních voleb. To jsou jen některé z faktorů, které celé uskupení znejišťují a odrážejí se i v názorech studentů,“ uvádí Jan Žůrek, řídící partner, KPMG Česká republika.

 

Řecko k slzám nedojímá a nad budoucností EU visí otazník 

Budoucnost EU bude v nejbližší době určovat vývoj v Řecku a dalších státech, které se dostaly do ekonomických problémů. To vyvolává diskusi, zda se mají těmto zemím poskytovat půjčky či odpouštět části dluhů a zda se má Česká republika na těchto krocích podílet. Čeští studenti mají v této otázce jasno – s pomocí zemím, jako je Řecko, jich souhlasí jen čtvrtina. 

V budoucnost Evropské unie studenti příliš nevěří a podle 31 procent z nich je nejpravděpodobnějším vývojovým scénářem do deseti let její rozpad. Dalších 16 procent očekává změnu počtu členů – ať už jejich snížení, nebo naopak rozšíření unie. V budoucnosti se ale může EU také změnit na zcela jiný typ organizace (podle šesti procent respondentů). V odpovědích proti sobě studenti stavěli zvýšení centralizace a vytvoření federace s jednotnou fiskální politikou, nebo naopak uvolnění vzájemné závislosti a vznik jen formálního uskupení. V prognózách se objevily i zmínky o možné změně rozložení mocenských sil, větší centralizaci nebo nadvládě Německa a Francie. 

Studenti intenzivně vnímají ekonomické problémy EU spojené se zadlužováním a zvyšujícími se rozdíly mezi jejími členy. Přesto se mezi nimi najdou tři procenta optimistů, kteří tipují dokonce posílení unie.

 

Česká republika bez eura 

Takzvaná řecká otázka se dotkla i tématu jednotné evropské měny, kterou v současnosti využívá již 17 z 27 členských států. Česká republika by se k nim však podle studentů připojovat neměla. Proti zavedení eura se vyslovila drtivá většina respondentů – celých 74 procent. „Tento výsledek odráží obecné protiunijní naladění české společnosti a rezonuje i s veřejným názorem ponechat si vlastní měnu a spíše se zaměřit na její posilování vůči euru i ostatním národním měnám,“ myslí si Jan Žůrek. Čtyři procenta studentů se proti euru postavila ještě razantněji a očekávají, že do deseti let se již používat vůbec nebude.

 

 

Zdroj: KPMG Česká republika

 

 

Úvodní foto: © auris - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře