Globální ekonomický výhled pro rok 2013

Po roce 2012, který byl pro globální trhy komerčních nemovitostí náročný, přichází Colliers International (celosvětový poskytovatel realitních služeb) se svými předpověďmi pro rok 2013.Mark Charlton, vedoucí průzkumu trhu v Colliers International, k výše nastíněné situaci říká: „Vstoupili jsme do roku 2013, ve kterém jsou investoři méně ochotni podstoupit riziko než kdykoliv předtím. Před rokem viděli investoři vývoj evropské ekonomiky optimističtěji a nesoustředili se tolik na fiskální útes v USA. Navzdory této změně nálady věříme, že je mnoho důvodů, proč být v nadcházejícím roce pozitivní. Níže uvádím pět našich klíčových předpovědí pro rok 2013.“

 

1. Růst HDP v USA poklesne, následně dojde k oživení 

Rok 2013 bude třetím rokem v řadě, kdy HDP poroste o 2 až 2,5 %. K největšímu růstu dojde v druhé polovině roku, kdy hrozba fiskálního útesu a stávka ILA v přístavech na východním pobřeží USA budou již za námi.

 

2. Pracovní spory naruší obchod 

Neshody mezi vedením společností a zaměstnanci z různých příčin budou mít vliv na hospodářský růst v tomto roce. Po celém světě existuje řada problémů v přístavech, z nichž ty nejsledovanější můžeme najít ve Spojených státech, Číně a Panamském průplavu. Také v Evropě lze očekávat vzpoury zaměstnanců ve Španělsku a Řecku, které se potýkají s problémy. Nová úsporná opatření ve Francii by také mohla vyvolat stávky ve veřejném sektoru.

 

3. HDP Indie předčí očekávání prognostiků 

Růst HDP Indie dosáhne 6,5 % v roce 2013. Předchozí prognózy hospodářského růstu utrpěly revizí směrem dolů, která byla provedena z důvodu nedostatečně realizovaných reformních opatření očekávaných od současné vlády. Nicméně indická vláda nedávno projevila velké odhodlání zavést řadu fiskálních a hospodářských opatření. Očekává se, že indická centrální banka sníží bankovní sazby v prvním čtvrtletí 2013, což bude dále podporovat růst.

 

4. Čína zaznamená růst poptávky po skladových prostorách 

Relativně malá část území Číny byla určena k výstavbě skladových nemovitostí. Tato omezená nabídka v kombinaci s několika faktory na straně poptávky, zejména s růstem čínského logistického trhu, udělá v roce 2013 z čínských skladových prostor vysoce výkonné odvětví.

 

5. Mexický ekonomický růst předběhne Spojené státy a Kanadu 

Mexiko zaznamenalo tři roky nepřetržitého růstu a tak očekáváme, že tento rozvíjející se trh porazí své severní sousedy z hlediska procentního růstu HDP v roce 2013. Očekává se, že HDP Mexika poroste o více než tři procenta díky ekonomické stabilitě vyvolané nástupem prezidenta Enriqua Peña Nieta k moci.

 

 

 

 

Úvodní foto: © mostafa fawzy - Fotolia.com

« předchozí článek další článek »
Komentáře