Případy platební neschopnosti firem budou stále častější

Letos vzroste index platební neschopnosti ve dvou třetinách zemí. Pokračuje tak trend, který započal už loni.Trend zvyšující se globální platební neschopnosti započal už v roce 2018, a to především díky vlně insolvence v Číně (60 %) a nárůstu v západní Evropě (2 %). Naopak regionální insolvenční index se stabilizoval v centrální a východní Evropě. Globální zpomalení ekonomiky a zpřísňování finančních podmínek se stanou hlavními příčinami růstu platební neschopnosti ve většině zemí. 

Ukazují to výsledky globální analýzy společnosti Euler Hermes, která má k dispozici data ze 43 zemí napříč všemi kontinenty. Stále rostoucí riziko platební neschopnosti je důsledkem souhry tří hlavních faktorů – slabších makroekonomických ukazatelů, čištění obchodních rejstříků oficiálními insolvenčními procedurami a také vyšší vstřícnost ve využívání insolvenčního rámce v Číně.

I přes očekávané zpomalení eurozóny bude insolvenční křivka v České republice stoupat velmi pomalu, a to na rozdíl od našich slovenských nebo polských sousedů. Kvůli změnám v insolvenčním zákoně z roku 2017, který podporuje bankroty individuálních podnikatelských subjektů, se na Slovensku počítá s nárůstem platební neschopnosti až +16 %, v Polsku se zase předpokládá značné zpomalení ekonomiky vlivem strukturálních problémů ovlivňujících profitabilitu. Platební neschopnost tak v Polsku vzroste o 5 %.

Negativně se také začne projevovat očekávané zpomalení ekonomiky. Klesající poptávka zvyšuje zranitelnost firem, které mají vysoké fixní náklady, skladové zásoby nebo řeší otázky spojené s provozním kapitálem. „Poměrně stále aktuální riziko platební neschopnosti by mohlo mít dominový efekt na dodavatele. Uvážíme-li, že nejvíce insolvencí zasaženými sektory byly v roce 2018 stavebnictví, retail a zemědělství, a to v regionech západní, centrální i východní Evropy, a dále potom v Asii, je nezbytně nutné volat po větší selektivitě a zvyšovat preventivní opatření – např. pečlivou správu úvěrového managementu,“ říká Jan Synek, vedoucí oddělení Claim & Collection CEE společnosti Euler Hermes, a dodává, že organizace by měly být důslednější v monitoringu politických a strategických rizik, protože ta budou velkou měrou přispívat k velké nestálosti globální ekonomiky během celého roku 2019. Příkladem je aktuální otázka dopadu brexitu na evropskou ekonomiku.

Na rizika platební  neschopnosti firem na rozvinutých trzích podobně ukazuje i nová analýza Atradius Economic Research. Ta spolu se zpomalením růstu globálního HDP předpokládá jednoprocentní nárůst případů platební neschopnosti, a to poprvé od roku 2009, tedy od celosvětové finanční krize.

Celkový nárůst počtu společností v úpadku „táhne“ západní Evropa (+2 %), přičemž situace je nejsložitější ve Velké Británii a Itálii. Stabilnější vyhlídky nabízí oblast Severní Ameriky (0 %) a asijsko-tichomořský region (+1 %), i zde se ale objevují rizika pramenící z nejistoty na poli mezinárodního obchodu. V roce 2019 se předpokládá nárůst případů platební neschopnosti – vývoj tak přibližně kopíruje globální ekonomický cyklus, který vrcholil v loňském roce.

„Jakkoli globální ekonomika zažívá nejrychlejší expanzi od roku 2011, podnikatelské prostředí začalo oslabovat. V roce 2018 klesl počet insolvencí napříč vyspělými ekonomikami už jen o 2 % a situace se ještě zhoršila v posledních měsících. Předpověď růstu ekonomiky pro tento rok je na pouhých 2,7 % a spolu s tím předpokládáme zvýšení počtu případů platební neschopnosti napříč těmito trhy o 1 %,“ vysvětluje Markéta Stržínková, generální ředitelka pojišťovny Atradius.

Podle citované studie společnosti Atradius čeká výraznější nárůst (větší než 2 %) počtu insolvencí čtveřici zemí západní a severní Evropy: Velkou Británii, Itálii, Švýcarsko a Švédsko. Naopak pokles podobných případů se očekává v Lucembursku, Dánsku, možná překvapivě také v Řecku a ve Španělsku.

Případy platební neschopnosti firem budou stále častější

Letos vzroste index platební neschopnosti ve dvou třetinách zemí. Pokračuje tak trend, který započal už loni.Trend zvyšující se globální platební neschopnosti započal už v roce 2018, a to především díky vlně insolvence v Číně (60 %) a nárůstu v západní Evropě (2 %). Naopak regionální insolvenční index se stabilizoval v centrální a východní Evropě. Globální zpomalení ekonomiky a zpřísňování finančních podmínek se stanou hlavními příčinami růstu platební neschopnosti ve většině zemí.

Ukazují to výsledky globální analýzy společnosti Euler Hermes, která má k dispozici data ze 43 zemí napříč všemi kontinenty. Stále rostoucí riziko platební neschopnosti je důsledkem souhry tří hlavních faktorů – slabších makroekonomických ukazatelů, čištění obchodních rejstříků oficiálními insolvenčními procedurami a také vyšší vstřícnost ve využívání insolvenčního rámce v Číně.

I přes očekávané zpomalení eurozóny bude insolvenční křivka v České republice stoupat velmi pomalu, a to na rozdíl od našich slovenských nebo polských sousedů. Kvůli změnám v insolvenčním zákoně z roku 2017, který podporuje bankroty individuálních podnikatelských subjektů, se na Slovensku počítá s nárůstem platební neschopnosti až +16 %, v Polsku se zase předpokládá značné zpomalení ekonomiky vlivem strukturálních problémů ovlivňujících profitabilitu. Platební neschopnost tak v Polsku vzroste o 5 %.

Negativně se také začne projevovat očekávané zpomalení ekonomiky. Klesající poptávka zvyšuje zranitelnost firem, které mají vysoké fixní náklady, skladové zásoby nebo řeší otázky spojené s provozním kapitálem. „Poměrně stále aktuální riziko platební neschopnosti by mohlo mít dominový efekt na dodavatele. Uvážíme-li, že nejvíce insolvencí zasaženými sektory byly v roce 2018 stavebnictví, retail a zemědělství, a to v regionech západní, centrální i východní Evropy, a dále potom v Asii, je nezbytně nutné volat po větší selektivitě a zvyšovat preventivní opatření – např. pečlivou správu úvěrového managementu,“ říká Jan Synek, vedoucí oddělení Claim & Collection CEE společnosti Euler Hermes, a dodává, že organizace by měly být důslednější v monitoringu politických a strategických rizik, protože ta budou velkou měrou přispívat k velké nestálosti globální ekonomiky během celého roku 2019. Příkladem je aktuální otázka dopadu brexitu na evropskou ekonomiku.

Na rizika platební neschopnosti firem na rozvinutých trzích podobně ukazuje i nová analýza Atradius Economic Research. Ta spolu se zpomalením růstu globálního HDP předpokládá jednoprocentní nárůst případů platební neschopnosti, a to poprvé od roku 2009, tedy od celosvětové finanční krize.

Celkový nárůst počtu společností v úpadku „táhne“ západní Evropa (+2 %), přičemž situace je nejsložitější ve Velké Británii a Itálii. Stabilnější vyhlídky nabízí oblast Severní Ameriky (0 %) a asijsko-tichomořský region (+1 %), i zde se ale objevují rizika pramenící z nejistoty na poli mezinárodního obchodu. V roce 2019 se předpokládá nárůst případů platební neschopnosti – vývoj tak přibližně kopíruje globální ekonomický cyklus, který vrcholil v loňském roce.

Jakkoli globální ekonomika zažívá nejrychlejší expanzi od roku 2011, podnikatelské prostředí začalo oslabovat. V roce 2018 klesl počet insolvencí napříč vyspělými ekonomikami už jen o 2 % a situace se ještě zhoršila v posledních měsících. Předpověď růstu ekonomiky pro tento rok je na pouhých 2,7 % a spolu s tím předpokládáme zvýšení počtu případů platební neschopnosti napříč těmito trhy o 1 %,“ vysvětluje Markéta Stržínková, generální ředitelka pojišťovny Atradius.

Podle citované studie společnosti Atradius čeká výraznější nárůst (větší než 2 %) počtu insolvencí čtveřici zemí západní a severní Evropy: Velkou Británii, Itálii, Švýcarsko a Švédsko. Naopak pokles podobných případů se očekává v Lucembursku, Dánsku, možná překvapivě také v Řecku a ve Španělsku.

Alexander Lichý

 


« předchozí článek další článek »
Komentáře