Ukazují to výsledky průzkumu, který mezi 600 lídry světových firem z 15 zemí uskutečnila poradenská společnost PwC. Blockchain představuje transformační potenciál napříč byznysovými procesy ve většině průmyslových odvětví, z tohoto důvodu se očekává, že v roce 2030 vygeneruje více než tři biliony dolarů (což je cca 48násobek rozpočtu ČR). Jedním z hlavních indikátorů této zásadní změny je to, že společnosti jako Microsoft, SAP, Oracle, Amazon, IBM a SalesForce nedávno oznámily své iniciativy fungující právě na této technologii. Téměř čtvrtina vedoucích pracovníků světových společností přitom už hlásí probíhající pilotní projekty (10 %) nebo plné zavedení blockchainu (15 %). Třetina respondentů (32 %) má pak projekty ve vývoji a zhruba 20 % světových firem prozatím zkoumá využití technologie blockchain a jeho potenciálu.
Nejdále ve využívání blockchainu jsou Spojené státy (29 %), následuje Čína (18 %), která by se měla během tří až pěti let dostat do vedoucí pozice, a Austrálie (7 %). Česká republika se zatím pomalu, ale jistě probouzí. Průzkum ukazuje na počáteční dominanci vývoje blockchainu ve finančních službách, přičemž celkem 46 % respondentů tento obor identifikuje jako vedoucí sektor v současné době a 41 % v krátkodobém horizontu (3–5 let).
Mezi další sektory, v nichž účastníci průzkumu vidí potenciál využití této technologie do tří až pěti let, patří energetika a služby (14 %), zdravotnictví (14 %) a průmyslová výroba (12 %). Blockchain firmám může snížit náklady, zvýšit rychlost, dosah, průhlednost a sledovatelnost obchodních procesů. V českém prostředí má blockchain využití napříč sektory – ve veřejné sféře jím lze zjednodušit nemovitostní transakce nebo nadcházející volby, ve výrobním a prodejním sektoru může pak zajistit transparentnost v systémech dodavatelského řetězce a v bankovním sektoru ulehčí například zpracovávání zahraničních transakcí.