„Účelem našeho projektu je rozšířit v mladých lidech povědomí o politice,“ vysvětluje Jan Ježek, předseda organizačního výboru projektu. „Zároveň ale chceme v praxi ukázat, že parlament nemusí být jen rozhádaným molochem, ale může být výkonným a funkčním garantem demokracie,“ dodává Ježek.
Účastníci se během jednání zabývali například otázkami pravidel financování volebních kampaní, amerického vesmírného programu, ekologických automobilů nebo zahraniční politikou USA vůči Barmě. „Každý ze studentů měl v rámci našeho projektu důležitou roli, kterou musel věrohodně zastávat. Senátor za stát Texas hájil těžbu ropy, zatímco poslanec z Michiganu se snažil vyjednat podporu automobilkám,“ vysvětluje Ježek.
Studenti se podle něj na projektu učili argumentovat, diskutovat a v neposlední řadě i vyhledávat informace. Především si ale vyzkoušeli, jak probíhá legislativní proces. „Věrohodně hájit zájmy voličů při tvorbě rozličných zákonů není vůbec jednoduché. Naši účastnící to však zvládli bez větších problémů,“ dodává Jan Ježek.
Hosté: Vladimír Špidla, Jan Vinter, Jindřich Šídlo i Roman Joch
Kromě simulovaného jednání se účastníci projektu setkali s celou řadou zajímavých hostů. Jedním z nich byl i bývalý premiér a člen Evropské komise Vladimír Špidla, který studentům přednášel o budoucnosti euroatlantických vazeb. Svůj pohled představil rovněž Jindřich Šídlo, hlavní analytik Hospodářských novin. Korporátní finanční konzultant a předseda redakční rady CFO worldu Jan Vinter pohovořil o zakotvení lobbingu v právním prostředí České republiky i v zahraničí, zmínil výhody a úskalí jeho možné regulace a současnou praxi tohoto jevu u nás.
Se studenty diskutovali rovněž amerikanista Kryštof Kozák či ředitel Občanského institutu Roman Joch. Řadu odborných přednášek měli také vyučující ze Západočeské univerzity v Plzni, která je jedním z hlavních partnerů projektu.
V průběhu ročníků dále vystoupili partneři či zástupci partnerů, pod jejichž záštitou se projekt konal – primátor města Plzně Martin Baxa, senátor za Plzeň město Jiří Bis či Jana Sehnálková za Velvyslanectví spojených států v Praze.
Pořadatelem projektu je občanské sdružení Centrum pro studium diplomacie a politiky. Jeho předseda Michal Říha k průběhu modelu řekl: „Splnili jsme všechny očekáváné cíle. Účastníci odjížděli nadšení s novými znalostmi a dovednostmi, které se jim zcela jistě budou v životě hodit.“
Za rok opět v Plzni
Další ročník projektu se uskuteční příští září opět v Plzni. Organizátoři na jeho přípravách začínají pracovat ve spolupráci s letošními partnery – Magistrátem města Plzně, Plzeňským krajem, Americkou obchodní komorou, Americkým centrem, Informačním centrem NATO i Západočeskou univerzitou v Plzni. Kromě těchto institucí však chtějí oslovit s nabídkou spolupráce i další tak, aby mohl projekt dále růst.