Držitelem prestižního ocenění Ernst & Young Podnikatel roku 2012 České republiky se stal František Piškanin, majitel logistické společnosti HOPI s.r.o. Vítěznou trofej si ve středu večer převzal v pražském Paláci Žofín z rukou primátora Hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti Ernst & Young, která soutěž v České republice vyhlašuje od roku 2000. Titul Technologického podnikatele roku si odnesl Karel Volenec, ředitel společnosti ELLA-CS, s.r.o. V letošním roce byl udělen také titul Sociálně prospěšný podnikatel roku 2012 České republiky, obdržel ho Robert Schönfeld z International School of Music and Fine Arts. Cenu poroty získala Zuzana Ceralová Petrofová ze společnosti PETROF, spol. s r.o.
Čeho se dočkáme v Monte Carlu?
„To, co jsem dnes zažil, je pro mě neopakovatelné. Musím přiznat, že když mě synové do soutěže nominovali, upozornil jsem je na to, že mám strategii „méně mluv a více pracuj“. Dnes musím s pokorou říci, že jsem opravdu hrdý na to, kolik schopných podnikatelů jsem měl příležitost při vyhlašování Podnikatele roku poznat. Dokazuje to, že heslo „zlaté české ručičky“ stále platí. HOPI právě slaví dvacet let a toto ocenění, které patří celému týmu HOPI, mě určitě motivuje pokračovat dál,“ sdělil své bezprostřední dojmy vítěz František Piškanin.
„Věřím, že František Piškanin bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále a že jeho příběh osloví porotu v Monte Carlu stejně jako nás,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice a dodává: „Cílem soutěže Podnikatel roku je především podpořit rozvoj podnikání v naší zemi a vrátit slovu podnikatel pozitivní význam. Nominovaní podnikatelé vedou firmy, které se dokázaly prosadit v tvrdé konkurenci a i navzdory složitým ekonomickým podmínkám rostou. Mezi jejich společné vlastnosti patří poctivost a důraz na etiku podnikání, pracovitost, odpovědnost a pokora. A možná právě díky těmto vlastnostem patří dlouhodobě mezi ty nejlepší a zaslouží si naše uznání.“
Profil vítěze: František Piškanin – HOPI s.r.o.
Pokud jste dnes nakoupili v supermarketu, věřte, že vám většinu věcí přivezla firma Františka Piškanina. Přitom začínal s podnikáním doslova od nuly, otevřením malých potravin v Karlových Varech v roce 1992. Myšlenku kvalitních a komplexních služeb pro nadnárodní řetězce, domácí a mezinárodní výrobní firmy, nastartoval s podporou svého, jak říká, nestora života, pana Houdka. Dnes patří logistická a transportní skupina HOPI mezi největší hráče ve střední a východní Evropě a zaměstnává v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku přes 3300 lidí a nově plánuje vstup do Rakouska. Je to ryze česká rodinná firma, která má podle Františka Piškanina české srdce a mezinárodní tělo. Své komplexní logistické služby poskytuje nejvýznamnějším mezinárodním i českým společnostem – P&G, Makro, Metro, Unilever, Billa, Tesco, Ahold, Kraft Foods, Nestle, Agrofert, Bohemia Sekt, Nutricia nebo Emco a mnoho dalších. Aktuálně posiluje svou pozici jedničky ve střední Evropě v logistice mražených výrobků expanzní výstavbou dalších mrazíren. Firma HOPI odvedla do státní poklady za dobu své existence téměř 5 mld. CZK. Do skupiny HOPI patří i jogurty HOLLANDIA a Agro Otročín. František Piškanin je rád, že ve firmě pracují i jeho synové. Věří, že rodinný přístup je ve spojení s unikátním know-how konkurenční výhodou HOPI. I ve volném čase nezahálí, věnuje se nadaci, přednáší, je členem řady sdružení, rád jezdí na motorce, traktoru nebo rallye. Don´t worry be HOPI.
Finalisty soutěže Podnikatel roku se kromě vítěze stali:
Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.
Remond Leonard Vos, CTP Invest, spol. s r.o.
Mieczyslaw Molenda, GASCONTROL, společnost s r.o.
Zdeněk Pelc, GZ Digital Media, a.s.
Josef Novák, VEBA, textilní závody a.s.
Držitelem ocenění Technologický podnikatel roku 2012 se stal Karel Volenec ze společnosti ELLA-CS, s.r.o., která má řadu českých i mezinárodních patentů a je v současnosti jediným světovým výrobcem unikátních originálních zdravotnických prostředků: degradabilní výztuže (stentu), Daniš stentu pro zastavení jícnového krvácení a extraktoru, které zachraňují každoročně tisíce životů a oceňuje je celý svět.
Společnost Ernst & Young a Schwabova nadace pro sociální podnikání opět udělily titul Sociálně prospěšný podnikatel roku - obdržel ho Robert Schönfeld z International School of Music and Fine Arts. Finalistkou soutěže Sociálně prospěšný podnikatel roku 2012 byla zvolena Eva Katrušáková z o.p.s. Celé Česko čte dětem.
Letos se rozhodla porota udělit zvláštní cenu za speciální přínos. Cenu poroty získala Zuzana Ceralová Petrofová ze společnosti PETROF, spol. s r.o., světoznámé české firmy vyrábějící klavíry a pianina, za schopnost udržet tradici výroby hudebních nástrojů v České republice.
Soutěže Ernst & Young Podnikatel roku 2012 se může zúčastnit podnikatel-vlastník minimálně 25 % základního jmění společnosti nebo spolumajitel veřejně obchodovatelné společnosti, který má rozhodující vliv na její fungování, a který nadále aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost pak musí existovat nejméně 2 roky a mít nejméně 10 zaměstnanců.
Složení poroty soutěže Podnikatel roku 2012
Jannis Samaras, předseda poroty, KOFOLA, Podnikatel roku 2011
Adam Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006 České republiky
Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003 České republiky
Jana Ryšlinková, děkanka, US Business School Praha
Petr Šmída, investor, ENERN
Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora iDNES.cz
Pavel Páral, šéfredaktor EURO
Advisory Board
Radim Jančura – STUDENT AGENCY, Podnikatel roku 2005
Miroslav Řihák – ANECT, Podnikatel roku 2004
Kvido Štěpánek – Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002
Petr Koblic – Burza cenných papírů Praha
Štěpán Lacina – Accredio
Lubor Žalman
Porota kategorie Technologický podnikatel roku 2012
Ivan Pilný – předseda poroty, TUESDAY Business Network
Ondřej Bartoš – Credo Ventures
Jiří Beneš – 3TS Capital Partners
Jaroslav Klíma – TESCAN, Technologický podnikatel roku 2011
Josef Suska – HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
Porota kategorie Sociálně prospěšný podnikatel roku 2012
Petra Vitoušová – předsedkyně poroty, Bílý kruh bezpečí, Sociálně prospěšná podnikatelka roku 2002
Dolores Czudková – Ergon – Chráněná dílna, Sociálně prospěšná podnikatelka 2011
Pavel Křížek – Ochrana fauny České republiky o.s., Sociálně prospěšný podnikatel roku 2010
Drahoslava Kabátová – Letohrádek Vendula, Sociálně prospěšná podnikatelka roku 2008
Jozef Baláž – Sociálně prospěšný podnikatel roku 2007
Sandor Nagy – Schwabova nadace pro sociální podnikání
Monika Mudranincová – Mladá fronta DNES, vedoucí magazínu City
Ernst & Young Technologický podnikatel roku 2012:
Karel Volenec, ELLA-CS, s.r.o.
Karel Volenec zasvětil svůj život výzkumu. Vše začalo na Lékařské fakultě UK v Hradci Králové, kde se zabýval novými metodami léčby nádorových onemocnění, pro jejichž převod do praxe fakulta nebyla vybavena, a tak byl Karel Volenec de facto donucen začít podnikat. Kvůli výstavbě laboratoří se zadlužil, prodej auta prvního spolupracovníka umožnil nákup soustruhu. Své vizi a výzkumu ale věřili a výsledky se postupně začaly dostavovat: vynálezy jejich firmy zachraňují každoročně tisíce životů a oceňuje je celý svět. Firma ELLA-CS má řadu českých i mezinárodních patentů a je v současnosti jediným světovým výrobcem originálních zdravotnických prostředků: degradabilní výztuže (stentu), Daniš stentu pro zastavení jícnového krvácení a extraktoru. Největší věhlas si získala světově unikátní biologicky odbouratelnou výztuží, která přispívá ke zprůchodnění zažívacího traktu a je dnes běžně uváděna v lékařské literatuře v Evropě i v USA. Ve volném čase se Karel Volenec nejraději věnuje hospodaření na Šumavě a je sportovním pilotem. Energii dobíjí i z výsledků své práce: největší satisfakci a motor pro něj představují zachráněné lidské životy a pochvala od kolegů, světových expertů v oboru.
Sociálně prospěšný podnikatel roku 2012:
Robert Schönfeld – International School of Music and Fine Arts
Robert Schönfeld vystudoval Akademii múzických umění v Praze s magisterským titulem v historii hudby a umění a houslí. Když se v roce 1997 vrátil ze studijního pobytu ve Finsku, uvědomil si, že Česká republika nenabízí možné hudební vzdělání v jiném než českém jazyce. Zároveň viděl, jak extrémně omezené jsou pracovní příležitosti pro české umělce, kterým obecně fungující systém výuky neumožňoval skloubit závazky koncertujícího umělce s pedagogickou činností. Rozhoduje se založit z vlastních finančních prostředků školu, která má být inovativní ve svém přístupu jak k vyučujícím umělcům, tak studentům. Instituci, která poskytne špičkovým českým umělcům zázemí umožňující pravidelný příjem a dětem možnost přirozeně a hravou formou rozvinout jejich nadání. International of Music and Fine Arts, první mezinárodní škola hudby a umění v ČR, začala fungovat v roce 1998 pouze s malou skupinkou žáků. Dnes má škola 500 studentů a zajišťuje práci pro více než 100 učitelů. Kromě hudby vyučuje výtvarné a taneční lekce, organizuje koncerty, výstavy a vzdělávací semináře pro hudební pedagogy. Robert Schönfeld je podnikatel a filantrop, zakladatel skupiny RSBC.
Finalista soutěže Sociálně prospěšný podnikatel roku 2012:
Eva Katrušáková, Celé Česko čte dětem, o.p.s.
Eva Katrušáková po ukončení FF Univerzity Palackého v Olomouci pracovala jako pedagožka a koncem 90. let otevřela soukromou školu cizích jazyků Pygmalion. V r. 2006 změnila směr, odešla do neziskové sféry a založila Celé Česko čte dětem (CČČD). Posláním společnosti CCČD, která vede úspěšnou osvětovou a mediální kampaň s celostátní působností, je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině. Vědci i praktikové dokazují, že pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emočního zdraví. A stačí 20 minut denně. Předčítání rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí morálním hodnotám. Kampaň je zvlášť potřebná v dnešní době, kdy dětské zábavě kraluje svět počítačů a televize. Přestože původní inspirace pochází ze zahraničí, kampaň si jde svou svébytnou českou cestou. Velký podíl a zásluhu na práci CČČD mají desítky dobrovolníků - regionálních koordinátorů, kteří šíří ideje kampaně do různých koutů ČR. Do kampaně se aktivně zapojilo přes 80 známých osobností včetně manželů Havlových, Michala Horáčka, Barbory Špotákové či Jaromíra Nohavici. Nejvíce zapojených školek, škol a knihoven je zatím ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.
Finalisté soutěže Ernst & Young Podnikatel roku 2012 České republiky:
Finalista Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.
Lubomír Stoklásek začal podnikat v roce 1992 a nyní je majitelem šesti firem. Do Agrostroje Pelhřimov, jedné z nejstarších strojírenských firem v Evropě vyrábějící zemědělskou techniku, zásadně vstoupil v roce 1997, kdy vyhrál výběrové řízení na odkup majoritního podílu. Pod jeho vedením prošla společnost restrukturalizací, obrat se znásobil o stovky procent a firma se stala jedním z předních zaměstnavatelů v regionu Vysočina. Agrostroj Pelhřimov je nejvýznamnějším výrobcem zemědělské techniky v ČR a největším univerzálním kooperantem v Evropě. Výrobní program tvoří vlastní finální stroje, nástrojářská výroba, a téměř z 90 procent dodávky strojů a montážních celků v rámci kooperací pro významné nadnárodní společnosti jako jsou Claas, John Deere, Krone, DAF, Scania, Volvo a další. V současnosti firma dodává do 36 závodů po celém světě a export činí 98 %. Podle Lubomíra Stokláska jsou kromě
know-how klíčoví zaměstnanci. Jak říká, technologie si může koupit každý, kdo má peníze. To nejcennější jsou však kvalitní, technicky vzdělaní lidé, kterých je na trhu stále nedostatek. Dává prostor mladým lidem a své zaměstnance si firma vychovává sama. Lubomír Stoklásek se aktivně věnuje problematice vzdělávání. Energii dobíjí při golfu, jachtingu a potápění.
Finalista Remon Leonard Vos, CTP Invest, spol. s r.o.
Otec i dědeček Remona L. Vose také podnikali, ne však v nemovitostech. Remon L. Vos vždy přemýšlel nad tím, že musejí pracovat z roku na rok, aby se uživili. Na realitách se mu líbilo, že člověk nashromáždí určité portfolio, zajistí si dlouhodobý příjem a vytváří hodnoty do budoucna. Do ČR se chtěl Holanďan Remon L. Vos vydat již na střední škole. Když na začátku devadesátých let poprvé přijel, ihned pochopil, že zde na něj čeká řada příležitostí a začal pracovat jako zprostředkovatel mezi českými a holandskými firmami. Později založil CTP spol. s r.o. a dnes je jeho firma vedoucím developerem na trhu komerčních nemovitostí. V ČR provozuje největší síť průmyslových parků, ale staví i kancelářské budovy. Vlastní více než 200 budov a má kolem 400 nájemců. Firma stále roste, její hodnota se od roku 2007 zdvojnásobila. Za nejdůležitější aktivum považuje ale Remon L. Vos své lidi. Od zahájení činnosti šíří Remon L. Vos dobré jméno našich měst a regionů také při svých cestách za zákazníky do zahraničí, nedávno byl například se zástupci města Brna v USA představit Brno jako ideální lokalitu pro společnosti z oblasti high tech. Energii čerpá z úspěšných obchodů. Volný čas tráví nejraději s rodinou nebo jízdou na horském kole.
Finalista a Podnikatel roku 2012 Prahy a Středních Čech Zdeněk Pelc, GZ Digital Media, a.s.
Když Zdeněk Pelc v Gramofonových závodech začínal, netušil, že bude v ČR nejdéle sloužícím manažerem v jedné funkci. Jeho firma je dnes světovou jedničkou ve výrobě vinylových desek a celosvětově patří k nejvýznamnějším firmám ve svém oboru. Zaměřuje se nejen na rozmnožování záznamu zvuku, obrazu či software, ale zejména na rozsáhlou polygrafickou výrobu, se specializací na kompletní a dražší produkty, se špičkovým servisem a distribucí. Mezi její zákazníky patří Universal Music, EMI, Sony Music, BlackBerry, Samsung, Symantec, LG nebo IKEA. Ne vždy se ale dařilo. Po divokém období privatizací přinesli firmě jistotu investoři v čele s Kennethem D. Brodym, bývalým prezidentem Export-Import Bank of the U.S. a partnerem v Goldman, Sachs & Co., který je pro Zdeňka Pelce dodnes byznysovým vzorem. Investice se vyplatila – po 9 letech byl investorům vrácen 14,5 násobek. Úspěch tkví podle Zdeňka Pelce v umění přizpůsobit se podmínkám na trhu, v motivaci zaměstnanců a v inovacích. K 60. výročí výroby první černé desky v roce 2011 firma vystavěla nové logistické centrum. Do budoucna se Zdeněk Pelc plánuje stáhnout z každodenního řízení a věnovat se spíše strategii. Mnoho volného času nemá, a proto ho tráví hlavně se svými dětmi.
Finalista a Podnikatel roku 2012 Moravskoslezského kraje
Mieczyslaw Molenda, GASCONTROL, společnost s r.o.
Mieczyslaw Molenda původně neplánoval podnikat, ale dnes svého rozhodnutí určitě nelituje. Práce v česko-dánské společnosti ho sice naplňovala, ale když hrozilo propouštění jeho lidí, odešel i se svými kolegy a v roce 1992 založil společnost Gascontrol. Firma expandovala díky tehdejší poptávce, po regulačních stanicích plynu. Dnes je předním českým výrobcem a dodavatelem technologií v oblasti energetiky, strojírenství a stavebnictví a zaměstnává cca 1000 lidí. Specializuje se na výzkum, výrobu, montáž a servis plynárenských, energetických a vodárenských zařízení. Služby poskytuje jak drobným spotřebitelům, tak podnikům, distributorům i městům. Společnost Gascontrol rozšiřuje síť plnících stanic na CNG po celé ČR u benzínových stanic. V energetice a CNG vidí Mieczyslaw Molenda potenciál k dalšímu rozvoji a jeho vizí je vstup do rovozování energetiky v ČR i v zahraničí. Obchodní aktivity firmy zahrnují Polsko, Slovensko, Ukrajinu, Pobaltí, Rusko. Mieczyslaw Molenda považuje za zásadní výzkum a inovace, a proto Gascontrol provozuje „Výzkumné centrum pro energii a plasty“ a spolupracuje s vysokými školami a výzkumnými středisky v ČR i v Evropě.
Vzorem Mieczyslawa Molendy je Tomáš Baťa. Energii dobíjí v rodinném kruhu s vnoučaty, relaxuje v horách nebo s knížkou.
Finalista a Podnikatel roku 2012 Královéhradeckého kraje
Josef Novák, VEBA, textilní závody a.s.
Josef Novák je své firmě VEBA věrný celý život. Nastoupil zde v roce 1978 jako referent marketingu a do roku 1992 vystoupal po kariérním žebříčku až na místo generálního ředitele a předsedy představenstva. VEBA navazuje na bohatou tradici textilní výroby na Broumovsku sahající až do 13. století. V regionu je významným zaměstnavatelem a s ohledem na zdejší chráněnou krajinnou oblast klade velký důraz i na ekologický přístup k výrobě. Její majitel je rád, že ustáli divokou dobu privatizací i tvrdé praktiky konkurence ze zahraničí a VEBA je dnes jedním z nejvýznamnějších výrobců žakárských bavlněných textilií v Evropě. Zaměřuje se na produkci oděvního a domácenského sortimentu, který je z 90 % určený na vývoz do západní Afriky a Evropy. Firma je nyní největší českou textilkou v tradiční výrobě a největším výrobcem afrických brokátů na světě. Spolupracují se špičkovými návrháři v Čechách i v zahraničí. Výhradně pro Afriku vyvinula VEBA africký brokát se speciálními úpravami z nejjemnějších česaných přízí z egyptských bavln. Josef Novák chce exportovat i do dalších zemí Afriky a do muslimských zemí, s čímž souvisejí i plánované investice do nových technologií. Odpočívá s rodinou, při sportu, ale i při řízení auta.
Cena poroty 2012:
Zuzana Ceralová Petrofová, PETROF, spol. s r.o.
PETROF, světoznámá továrna na výrobu klavírů a pianin, je v ČR považovaná za rodinné stříbro. Továrnu založil v roce 1864 truhlář Antonín Petrof a v jejím čele dnes stojí již pátá generace jeho rodiny. V roce 1948 byla továrna zkonfiskována a po revoluci se musela rodina zadlužit, aby ji získala zpět. Když do společnosti nastoupila Zuzana Ceralová Petrofová, čekal ji socialistický moloch s velkovýrobou sériových klavírů. Z oddělení propagace vystoupala až na pozici nejvyšší a rozhodla se firmě vrátit její světové renomé. Nebylo to však snadné. S razantním nástupem asijské konkurence přišel v letech 2004 boj o přežití, potřebné zásahy si vyžádala i hospodářská krize v roce 2009. Zuzana Ceralová Petrofová musela učinit řadu nepopulárních, ale nutných opatření včetně propuštění stovek zaměstnanců. Firmu se jí ale podařilo zachránit. Budoucnost vidí první dáma PETROFU ve výrobě drahých a kvalitních nástrojů. Obliba skvostného zvuku nástrojů PETROF roste zejména v Rusku, Japonsku, Číně a Austrálii. Příští rok oslaví firma 150 let. K výročí si nadělí nové křídlo se jménem zakladatele Antonín Petrof, které by mělo být vlajkovou lodí výroby a jehož cena bude o stovky tisíc přesahovat jejich dosud nejdražší klavír za necelé 2 miliony.