Z údajů společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, dále vyplývá, že nejčastěji si tímto způsobem půjčují ženy a zpravidla jde o částky do 50.000 korun, půjčené od nebankovních institucí.
„Nejčastějším důvodem, proč si lidé půjčují peníze pro někoho jiného, je snaha pomoci osobě se kterou mají partnerský vztah, dětem nebo kamarádům. Velmi často se ovšem setkáváme i s neznalostí finanční problematiky a přehnanou důvěrou v člověka, kterému chtěli zadlužení lidé pomoci,” říká Markéta Fixová, tisková mluvčí společnosti KRUK.
Není výjimkou, že člověk, pro kterého si jeho blízký peníze půjčil, ze vztahu odejde a zanechá po sobě nesplacené závazky, které zůstávají na zadlužené osobě. Ta musí do budoucna počítat s omezeními, pokud si bude chtít pro své vlastní potřeby sjednat půjčku či hypotéku. Jestliže svůj závazek nebude schopna splácet, bude vedena v registru dlužníků a vystavena riziku exekuce.
Povinnosti k věřiteli má vždy ten, kdo si peníze půjčil. V případě, že osoba, pro kterou byly peníze určeny, úvěr nesplácí, je třeba s věřitelem komunikovat, vysvětlit mu situaci a společně hledat řešení, například v podobě splátkového kalendáře. Dále je nutné jednat s příjemcem peněz z půjčky, který může přistoupit k půjčce jako spoludlužník nebo si celý úvěr převést na sebe.