Nejdražší vydražený drahokam stál skoro 1,6 miliardy korun

6. 4. 2017

Sdílet

Obliba investičních šperků s barevnými diamanty celosvětově výrazně roste a odpovídá tomu i růst cen. Jen za posledních 8 let vzrostla cena růžových diamantů o 180 %. Rostoucí zájem o investice do diamantových šperků hlásí největší české klenotnictví ALO diamonds.

 

Pink Star je největší bezchybný růžový diamant kategorie Fancy Vivid, který kdy hodnotila světově nejuznávanější gemologická laboratoř GIA. Ta mu dala nejvyšší stupeň u hodnocení barvy i čistoty. Diamant spadá do raritní skupiny IIa. „Zhruba 98 procent nacházených diamantů je řazeno do skupiny I, která obsahuje příměs dusíku. Pink Star ale spadá do prestižní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje dusík ani bor. Jde tedy o nejčistší diamant, který v takovéto kvalitě tvoří jen 2 procenta všech světových nálezů. Do stejné skupiny spadají i nejslavnější diamanty, jako je Cullinan, Koh-i-Noor nebo Lesedi La Rona,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který obchoduje s diamanty na světových burzách již přes 20 let.

 

Ceny barevných diamantů rostou

 

Barevné diamanty se v současné době těší nebývalému zájmu investorů. Ceny růžových vzrostly za 8 let o 180 % a jsou na historických maximech. Žluté zhodnotily o 90 % a modré o 70 %. Uvádí to Fancy Color Diamond Index, z něhož nedávno citoval renomovaný ekonomický deník Wall Street Journal. Pro zvýraznění své krásy bývají barevné diamanty velmi často zasazovány do investičních šperků. Oppenheimer Blue byl prodán zasazený v jednoduchém prstenu a stejně tak i další modrý diamant Blue Moon of Josephine, který byl prodán za 1,2 miliardy korun a jako nejdražší vydražený drahokam držel světové prvenství od listopadu 2015 do května 2016.


Broušení a leštění

 

Pink Star vytěžila v Botswaně v roce 1999 těžařská společnost De Beers. Broušení a leštění do dnešní výsledné podoby trvalo více jak dva roky. Nezpracovaný kámen původně vážil 132,5 karátu. „Laická veřejnost se často podivuje, že dokonalý vyleštěný kámen s precizním brusem váží i méně než polovinu své původní váhy. Důvodem jsou různé vady, které obsahuje většina nacházených kamenů. Úkolem brusičů je získat co největší kus z části, která má vad co nejméně. Broušení j

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality