Jak už jsme informovali minulý týden v komentáři Drahomíry Dubské, po předchozí poměrně slušné obnově se důvěra v průmyslu (i u spotřebitelů) v březnu opět snížila. Zůstává na nízké úrovni i ve stavebnictví. Potvrzují se tak očekávání Svazu průmyslu a dopravy ČR, že i příští období bude charakteristické výkyvy a křehkostí vývoje české ekonomiky.
„Očekávání ohledně vývoje výrobní činnosti a celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou u průmyslových podniků dokonce nižší než v únoru. Uvedené výsledky jsou spolu s dalšími varujícími daty, jako jsou pokles lednového maloobchodního obratu, stoupající míra nezaměstnanosti a slabá úroveň ekonomického oživení v Evropské unii důvodem k opatrnosti při očekávání dalšího vývoje ekonomiky,“ upozorňuje Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR. Nadále přetrvávají hlavní příčiny předchozích poklesů ekonomické aktivity. Na nedostatek zakázek poukazuje téměř 70 % firem, problémem pro řadu z nich je nedostatečný přístup k financím. Zvýšení zaměstnanosti očekává jen malá část, zhruba 14 % firem.
„Většina firem očekává, že se v následujících měsících jejich situace nebude zhoršovat, ale ani zlepšovat. Nastupující oživení je tedy nejen nevýrazné, ale je i křehké a může být proloženo fázemi dílčích poklesů,“ dodal Oldřich Körner.
Další informace, včetně přehledných grafů, lze najít na webové adrese Svazu průmyslu a dopravy ČR