Skvělé prognózy pro realitní trh

26. 9. 2015

Sdílet

Asi netřeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že největší rozmach zaznamenala větší města. Dominuje zejména poptávka po bydlení. Ekonomické, kulturní a společenské města, která představují centra obchodu i života běžných lidí, byly a stále jsou doprovázeny obrovskou migrací. Lidé zde totiž nacházejí lepší podmínky pro život, práci, studium a podobně. Poptávka po realitách byl vždy nejsilnější v místech, kde se soustřeďuje většina pracovních nabídek, ekonomické síly či obchodu. Dobrá infrastruktura a občanská vybavenost hrají při koupi nemovitosti podstatnou roli. Co další ovlivňuje rozvoj realitního trhu?

 

Zdravější poptávka po bydlení

Aby mohl realitní trh růst, v první řadě se musí opřít o stabilní ekonomickou aktivitu. Ta je spojena s dostatečnou kupní silou a příjmy obyvatelstva. Můžeme tvrdit, že v současnosti je poptávka po bydlení mnohem zdravější než tomu bývalo v minulosti. Je totiž vedena domácím obyvatelstvem a jeho finančními možnostmi. Druhým faktorem je reálné zhodnocení potřeb obyvatelstva po novém bydlení, ale ve velkém se také zvažují nabídky kanceláří k pronájmu. Toto přivádí stále více lidí z vesnic do míst, čímž se opět dostává do popředí městský způsob života. Mladé rodiny si už nekladou za prioritu postavit rodinný dům na vesnici, ale spíše hledají byty, které jsou situovány v blízkosti center významných míst. Přihlížejí přitom na kvalitu občanské vybavenosti, možnosti veřejné dopravy, služby pro děti, blízkost parku a možnosti volnočasových aktivit.

 

Investiční poptávka

Pozitivní sentiment na trhu je jedním z kritérií, které ovlivňují trh s realitami. V praxi to znamená tržní náladu a důvěru v budoucnost. Tento jmenovatel ovlivňuje i velikost investičního poptávky, kterým se myslí nákup nemovitosti za účelem investice volných finančních prostředků. Nosnou potřebou tedy není touha po bydlení, ale investice. Nemovitosti se považují za uchovatele hodnoty peněz, představují ochranu před znehodnocením a inflací. Tento typ poptávky je sice zatím relativně nízký, neboť pouze malé procento lidí vlastní dostatečné volné prostředky na investice, ale přece je patrný.

Levné bankovní peníze - opětovný růst poptávky

Většina z nás si nemůže dovolit koupit nemovitost pouze ze svých úspor, a proto přichází na řadu finanční injekce od banky, která má většinou podobu hypotéky. Investiční a reální poptávku po bytových nemovitostech ovlivňuje tedy i peněžní likvidita na hypotečním trhu, nízké úrokové zhodnocení a schopnost bank půjčovat peníze za nízké úrokové sazby. Zdá se, že momentálně jsou bankovní peníze výjimečně levné, což způsobuje opětovný nárůst poptávky. Banky se staly hlavní hnací silou uzdravení a nastartování situace na realitním trhu. Peníze se půjčují oběma stranám, a tedy tak běžným občanům, tak samotným developerům. Snížení cen a přizpůsobení nabídky poptávce je skvělým odrazovým můstkem ke zkvalitnění trhu s realitami.

 

Konkurenční boj tlačí ceny dolů

Realitní trh v roce 2015 se změnil. Konkurence vládne nejen mezi developery, ale i v řadách samotných bank. Ty financují na základě projektového financování výstavbu nových komerčních nemovitostí, mezi nimiž dominují logistické a výrobní haly, bytová zástavba, kancelářské budovy a obchodní centra. V popředí je také refinancování stávajícího financování novým úvěrem. Pod tlakem konkurenčního boje jsou náklady bank na pořízení peněz mnohem nižší, čímž se zlevňuje i projektové financování. Developeři mohou pak nabídnout klientům lepší koncovou cenu bytů, nižší nájem a vyšší kvalitu. Bankéři jsou také mnohem ochotnější převzít na sebe vyšší riziko. Krize však přiměla banky k tomu, aby si projekty na financování vybíraly a nefinancovaly je masově. Finanční nejistota předešlých let vyčistila trh od řady malých a nedůvěryhodných hráčů.

 

Zdroj: kancelare.cz

Našli jste v článku chybu?