Firmy, které se umisťují v žebříčku Štiky českého byznysu 2014, sází na ziskovost a vlastní financování. "V posledním ročníku žebříčku Štik českého byznysu 2014 se nám potvrzuje, že hlavním tahounem v komplexním hodnocení ekonomických výsledků tj. v tzv. souhrnném Indexu 1000, je vysoká ziskovost vůči vlastnímu jmění a aktivům, nízká zadluženost a vysoká likvidita ve financování pracovního kapitálu," říká Martin Růžička, Country Manager Coface, zakladatele žebříčku Štik. Růst tržeb se od roku 2009 upozaďuje, neboť obecně podmínky na trhu pro růst tržeb nedosahují příznivých hodnot let 2004-2008. "Firmy - Štiky se tak trochu v dobrém slova smyslu stávají kapříky, kteří tvoří dostatečný zisk vlastníkům-investorům," konstatuje Růžička. Nicméně k nárůstu tržeb u firem v žebříčku samozřejmě dochází, přičemž u prvních 100 firem v pořadí dosahuje souhrn tržeb za rok 2013 hodnoty 320 mld. Kč, a to odpovídá cca 8,2 % z HDP 2013 (v roce 2013 šlo o 307 mld. Kč, což odpovídalo 7,9% podílu HDP 2012).
Kromě nejúspěšnějších firem České republiky představili partneři projektu také nové perspektivní trhy, které pomohou českým úspěšným formám najít nové investiční příležitosti.
„Pro některé naše klienty byl výpadek odbytu v Rusku silným ohrožením jejich rozvoje. Tyto firmy musely, a i nadále musí, objevovat příležitosti na rychle se rozvíjejících trzích, které jsou pro ně nové. Ze zkušeností našich klientů víme, že vedle tradičních trhů našli nejčastěji náhradní odbyt v Mexiku, Brazílii, Turecku, Indii či Vietnamu a v dalších zemích. V první polovině letošního roku vykázaly české exporty do Mexika meziroční růst o 16 % vyšší než v loňském roce, do Vietnamu pak dokonce o téměř 60 % vyšší,“ shrnul reakci některých firem na geopolitickou situaci Petr Mikšánek, obchodní ředitel pro firemní klientelu, Citibank.
„Výhoda českých společností bezesporu spočívá v jejich talentu vyvinout a vyrobit celosvětově unikátní a vysoce konkurenční produkty. Zahraniční konkurence však často vyhrává díky schopnosti a kapacitě oslovit zákazníky na vzdálených exportních trzích. Pouze minimu českých podniků se navíc podaří vybudovat globálně úspěšný byznys. Jsou zde však obdivuhodné příklady firem jako AVG, Tescan, Lasvit a dalších, kterým se to podařilo. Jejich odvaha, otevřenost novým myšlenkám, odborníkům z celého světa či partnerům podporujícím jejich růst by měly sloužit jako inspirace ostatním podnikatelům. Naším partnerstvím v projektu Štiky českého byznysu chceme poukazovat na tyto úspěšné příběhy a podpořit jejich následovníky,“ dodal Ivan Jakúbek ze společnosti Enterprise Investors.
„Česko je relativně malý trh. Jak ukázal, průzkum PwC, pětina generálních ředitelů významných tuzemských firem vidí největší růstové příležitosti v letošním roce na nějakém ze svých stávajících zahraničních trhů. Zahraniční působení však znamená sledovat nejen ekonomické příležitosti a hrozby, ale i geopolitická rizika, která nyní eskalují v různých částech světa. Podniky by měly být připraveny na případný výpadek svých odběratelů a hledání nových odbytišť. Každý vstup na nový zahraniční trh s sebou nese také pečlivou volbu právní formy působení v cizině, analýzu daňového režimu či zvážení dopadů na ostatní podniky v rámci skupiny,“ upozorňuje Zenon Folwarczny z poradenské společnosti PwC Česká republika.
„Blahopřejeme vítězům letošního ročníku Štik českého byznysu. Pohledem na přední místa v jednotlivých krajích vidíme, že vítězí především firmy, které mají těžiště svého odbytu v ČR nebo na trzích, jež nejsou přímo vystaveny současným geopolitickým nepokojům – tedy na trzích více stabilních. Přesto, že by každý exportér měl zvážit výjimečné příležitosti, jež mu rozvojové nebo nestabilní trhy krátkodobě nabízejí, je dobré mít základnu svého prodeje postavenu na trzích stabilních. Naší úlohou je úspěšným podnikatelským rodinám ochránit vydělané prostředky a domníváme se proto, že volba stabilních kapitálových trhů je obdobně správným tahem na poli investic,“ doplňuje Petr Laštovka, partner Emun Partners.
Přehled výsledků 11. ročníku ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu:
CELOREPUBLIKOVÝ VÍTĚZ
Benteler Maschinenbau CZ s.r.o.
ČESKÁ ŠTIKY zvláštní cena poroty
ELEKTRA PV s.r.o.
"Mám radost z nové kategorie Česká štika, která byla letos udělena skutečně ryze české firmě, navíc firmě rodinné. Zvládnutí rodinných vztahů v podnikání mívá mnohá úskalí, notabene, jde-li pak o prolínání generací v samotném vedení firmy. Je to však současně model nesmírně silný, jak ukazují zejména zahraniční zkušenosti, kde tradice podnikání nebyla narušena. Nová Česká štika je inspirací, že to lze, a nejen proto upřímně blahopřeji," komentuje prvního vítěze nové kategorie Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR
KRAJSKÉ VÝSLEDKY
JIHOČESKÝ KRAJ
1. ELEKTRA PV, s.r.o.
2. Linde Pohony s.r.o.
3. AGRA GROUP a.s.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
1. DEICHMANN-OBUV s.r.o.
2. AVG Technologies CZ, s.r.o.
3. ASPIRE SPORTS, s.r.o.
KARLOVARSKÝ KRAJ
1. BÖHM - PLAST, spol. s r.o.
2. KE Ostrov - Elektrik s.r.o.
3. MOSER a.s.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
1. VEBA, textilní závody a.s.
2. Federal-Mogul Friction Products a.s.
3. Farmet a.s.
LIBERECKÝ KRAJ
1. Benteler Maschinenbau CZ s.r.o.
2. A.RAYMOND JABLONEC s.r.o.
3. KNORR-BREMSE Systémy pro užitková vozidla ČR, s.r.o.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
1. Saft Ferak a.s.
2. Semperflex Optimit s.r.o.
3. KES - kabelové a elektrické systémy, spol. s r.o.
OLOMOUCKÝ KRAJ
1. Kendrion (Prostějov) s.r.o.
2. Senior Flexonics Czech s.r.o.
3. OP papírna s.r.o.
PARDUBICKÝ KRAJ
1. Pacific Direct, s.r.o.
2. Rieter CZ s.r.o.
3. Iveco Czech Republic, a. s.
PLZEŇSKÝ KRAJ
1. STREICHER, spol. s r.o. Plzeň
2. SEG s.r.o.
3. GA Energo technik s.r.o.
PRAHA
1. AAA AUTO a.s.
2. Biesterfeld Silcom s.r.o.
3. Profinit, s.r.o.
STŘEDOČESKÝ KRAJ
1. KÖNIGFRANKSTAHL, s.r.o.
2. Jaroslav Cankař a syn ATMOS
3. Dr. Oetker s.r.o.
ÚSTECKÝ KRAJ
1. EP Coal Trading, a.s.
2. SANDVIK CHOMUTOV PRECISION TUBES spol. s r.o.
3. Pierburg s.r.o.
VYSOČINA
1. MANN+HUMMEL (CZ) s.r.o.
2. Automotive Lighting s.r.o.
3. DETAIL CZ s.r.o.
ZLÍNSKÝ KRAJ
1. KOVAR a.s.
2. Austin Detonator s.r.o.
3. TOSHULIN, a.s.