Čeština je nyní na třetím místě mezi vyučovanými jazyky, před španělštinou nebo francouzštinou. Nejvíce se stále učí angličtina, na druhém místě je němčina, jejíž popularita stále roste. „Němčina a čeština pro cizince se stávají čím dál poptávanějšími jazyky především z obchodních důvodů. V případě němčiny se často jedná o druhý, doplňkový, jazyk k angličtině. Co se týká češtiny pro cizince, změnil se typ lidí, kteří kurzy navštěvují. Před 5 a více lety to byli především individuální manažeři - expati. Ti byli na svých pozicích postupně nahrazováni českými manažery. Nyní sem přichází více běžných zahraničních zaměstnanců, kteří studují češtinu spíše ve skupině. Více než třetina kurzů češtiny je skupinových,“ komentuje vývoj Vítězslav Bican, výkonný ředitel jazykové agentury Channel Crossings.
Ve výzkumu EF English Proficiency Index skončili čeští studenti mezi dalšími 71 testovanými zeměmi na 16. místě. Vítězslav Bican doplňuje pozitivní postřehy: „Úroveň angličtiny se všeobecně mezi našimi studenty zvyšuje. Zatímco dříve jsme otevírali největší počet kurzů pro úrovně A2 či B1, v současnosti je to již B2. Více než polovina kurzů je úrovně B1 anebo vyšší.“
Z úrovně A2 na B2 se individuální student podle standardu dostane za 3 roky při výuce šest semestrů a frekvenci 2x 90 minut týdně. „Ve skutečnosti bývá postup mezi úrovněmi jazyka velmi individuální a záleží na celé řadě faktorů. Výuku jazyka proto přizpůsobujeme co nejvíce klientovi, aby pokrok odpovídal jeho požadavkům,“ dodává Vítězslav Bican.
Zdroj: Channel Crossings