Povolební očekávání čtenářů prestižního internetového bulletinu Final Word (FW) zmapoval bleskový elektronický průzkum. Tematicky byl zaměřen zejména na možné ekonomické dopady výsledků voleb včetně předpokládaného složení povolební vládní koalice a výběru osoby nejvhodnějšího premiéra.
„Daně budou vyšší, ať povládne ten, nebo ten,“ informoval včera média o názorové shodě respondentů Tomáš Jelínek, ředitel Public Affairs agentury Donath-Burson-Marsteller (DBM). Podle Jelínka je rovněž zajímavé, že za Petrem Nečasem jako nejvhodnějším kandidátem na funkci premiéra se umístil „někdo jako Jan Fischer“ a za nimi v závěsu Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. „Nečas je tedy pro ODS zřejmě značným přínosem, i když většina respondentů preferuje ekonomický program TOP 09,“ myslí si Jelínek.
1295 statečných
Sběr dat realizovala na vlastním dotazovacím systému agentura DBM ve spolupráci s vydavatelem anglickojazyčného bulletinu Final Word, společností Fleet Sheet (E. S. Best s.r.o.) v období od 4. do 7. května 2010. Zúčastnilo se jej 1295 respondentů (19,9 %) z 6512 oslovených registrovaných čtenářů. S ohledem na jejich funkční postavení (78 % z nich disponuje středními a vyššími pravomocemi) neudivuje v odpovědích výrazný příklon k pravicovým volebním programům.
V povolebním upořádání nebudou podle odhadu respondentů průzkumu hrát malé strany – s výjimkou TOP 09 a částečně Věcí veřejných – žádnou významnou roli, a to včetně Strany zelených. Levicové strany zůstaly pod rozlišovací schopností účastníků průzkumu. Jen z hlediska účinnosti volebních kampaní na příslušnou cílovou skupinu voličů však i u pravicově orientovaných respondentů zvítězila kampaň ČSSD.
Do Řecka jen na dovolenou
Na otázku, zda ČR očekává v průběhu příštích čtyř let obdobná fiskální krize, v jaké je nyní Řecko, měli respondenti převážně optimistický názor, když kumulativně (55,5 %) tuto možnost vyloučili. Pesimisté mezi respondenty (40,0 %) naopak takovou krizi předpokládají. Jen 4,5 % respondentů svůj názor nevyjádřilo.
Pokud jde o výběr oblastí, jimž by se nová vláda měla prioritně věnovat, vyslovilo se pro oblast korupce 65,7 % respondentů, pro oblast veřejných financí 64,6 %, pro problematiku důchodů se vyslovilo 26,9 %, pro školství 10,4 %, nezaměstnanost 9,9 % a zdravotnictví 7,7 %. Zajímavý je nízký stupeň priority přikládané respondenty ochraně národních zájmů ČR v EU (4,4 %), přijetí eura (4,0 %) a životnímu prostředí (3,0 %).
Podle Jelínka nastaví dnešní jednání Fóra Zlaté koruny na téma „Ekonomika a politika“ výsledkům průzkumu zajímavé zrcadlo.