Vysokoškoláci očekávají různě vysoké platy. Muži podstatně vyšší než ženy

9. 9. 2015

Sdílet

Mezi sledovanými školami byla i první tuzemská soukromá vysoká škola - Bankovní institut (BIVŠ). Její studenti jsou, co se týče představy o budoucím měsíčním platu, v průměru náročnější. Očekávají 27.098 korun, zatímco průměrná představa všech vysokoškoláků o platu je 24.295 korun.

„Naši absolventi se nejčastěji uplatňují v bankách, kde jsou obecně vyšší mzdy. A je to právě bankovní sektor, kde by naši studenti podle průzkumu nejraději pracovali, upřednostňuje ho 62 %,“ říká generální ředitelka Bankovního institutu vysoké školy Martina Mannová a dodává: „Do první pětice oblastí, kde by naši studenti nejraději pracovali, patří také právní služby (20%), řízení a strategické konzultace (20%), nemovitosti (18%), audit a účetnictví (16%). To vše lze u nás studovat.“

 

Lidé, kteří studují BIVŠ, si školu nejčastěji spojují se slovem banka. Následují peníze či finance, dostupnost a spokojenost. Průměrná míra spokojenosti s BIVŠ, hodnocená na stupnici od 1 do 10, kdy 10 je nejlepší známka, přitom byla 7,1. Studenti zejména oceňují, že je Bankovní institut vysoká škola připravuje na profesní život, poskytuje odrazový můstek pro kariéru v celé řadě odvětví a profesoři se jim individuálně věnují, pracuje se totiž v malých studijních skupinách.

Průzkum Universum 2015 rovněž zjišťoval pět hlavních důvodů studia na vysoké škole. Zatímco u lidí z BIVŠ byla na čelním místě jistota zaměstnání a úspěch na pracovním trhu, všichni vysokoškoláci v průměru preferují přátelské, kreativní a dynamické pracovní prostředí. Souviset to může s věkem, průměrný věk účastníků průzkumu byl zhruba 22 let, přičemž studenti BIVŠ byli v průměru o rok starší. I proto není překvapující, že mít stabilní jistou práci považují za hlavní kariérní cíl.

 

„Očekáváním našich studentů se snažíme vycházet vstříc. Ať už se jedná o studijní programy, způsob vzdělávání, rozvoj zahraniční spolupráce či rozšíření jazykové výuky,“ říká generální ředitelka BIVŠ Martina Mannová a dodává: „A daří se nám – naši absolventi mají téměř nulovou nezaměstnanost a často se vypracovávají na vrcholné manažerské pozice v bankovním, soukromém ale i státním sektoru. Jsou totiž orientování na výsledky, průběžně si doplňují znalosti a přitom si nechávají čas na přemýšlení, které je v kariéře posouvá dopředu. Nejde však pouze o stroje na výkon, rozumní lidé, kteří u nás studují, také usilují o rovnováhu mezi profesním a osobním životem.“

 

Průzkum Universum je největší kariérní nástroj svého druhu na světě, který ročně používá více než 700.000 studentů a absolventů. Celkové výsledky pomáhají zlepšit globální pracovní prostředí. Z průzkumu každý rok mimo jiné vzejde i žebříček „Nejatraktivnější zaměstnavatelé České republiky“. Letos podle všech účastníků šetření stupínky vítězů v oblasti byznysu obsadily společnosti Google, Škoda Auto a Česká národní banka. Pokud by se ale žebříček sestavoval jen podle preferencí studentů BIVŠ, na prvním místě by byla Česká národní banka, pomyslnou stříbrnou medaili by získala ČSOB a trojici by uzavřel Google.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality