„Naposledy jsme se s takovým meziročním růstem vývozu a dovozu setkali v roce 2004. Již od března loňského roku převyšuje přitom růst dovozu nad vývozem. Podobně tomu bude v následujících měsících, dokud nedojde k dorovnání srovnávací základny minulého roku,“ uvedl Dominik Vraňák, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Obchodní bilance skončila přebytkem 15,7 miliard korun, a to hlavně díky vývozu, taženým zvláště stroji a dopravními prostředky. Na druhé straně se prohlubuje deficit obchodu s minerálními palivy a chemikáliemi. „Zvyšující se ceny komodit a rekordní ceny ropy se mohou negativně podepsat na tempu růstu obratu zahraničního obchodu v druhé polovině roku,“ uvedl Dominik Vraňák.
Podstatný je trend prohlubování schodku obchodu se státy mimo Evropskou unii. Tento schodek se meziročně prohloubil o 9,5 miliardy korun na 43 miliard korun. Představitelé členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR poukazují v této souvislosti na to, aby stát exportéry výrazněji podpořil právě na mimoevropských trzích. Jednou z možností je větší vstřícnost ústavních činitelů provázet mise podnikatelů do těchto teritorií. Povzbuzení vývozu na mimoevropských trzích nenapomáhají ani přetrvávající spory mezi Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR ohledně vedení ekonomické diplomacie a řízení podpory exportu.
Další informace, včetně přehledných grafů, najdete na adrese Svazu průmyslu a dopravy ČR: http://www.spcr.cz/statistika/zo.htm
Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR