Do podnikání na živnostenský list se letos pustilo téměř 20 000 fyzických osob. Velký zájem je přitom i obory, které tvrdě zasáhla pandemie koronaviru. Boom zažívají oblasti činnosti, které ze stávající situace mohou vytěžit. Analýzu zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Za prvních devět měsíců letošního roku v ČR začalo podnikat 48.279 fyzických osob podnikatelů, zatímco byznys opustilo 28.318 podnikatelů. Konečná bilance je tedy pozitivní a celkový počet registrovaných OSVČ v ČR přesáhl 2,14 milionů osob.
„Třetí kvartál byl z pohledu počtu nově registrovaných živnostníků letos prozatím nejsilnější,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že v 65 % oborů činnosti, ve kterých působí alespoň 50 OSVČ, jsme zaznamenali pokles. „Za poslední tři měsíce se podíl oborů, ve kterých klesl počet podnikatelů zvýšil o pět procentních bodů,“ dodala Štěpánová.
Nejvíc fyzických osob zahájilo podnikání ve volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. „Mezi nejžádanější obory v prvních třech kvartálech letošního roku patřil například i maloobchod, kadeřnické služby nebo silniční nákladní doprava, tedy oblasti činnosti, které byly významně postiženy v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Zajímavé je, že v těchto nejpostiženějších oborech současně zaniká velké množství subjektů. To znamená, že dochází k dynamické proměně podnikatelské základny – ti neúspěšní končí a jejich místa rychle zaplní noví podnikatelé,“ dodala Petra Štěpánová.
Největší přírůstky vztažené ke stávající podnikatelské základně letos zaznamenávají také oblasti činnosti, které mohou profitovat z nové situace. Jedná se například o výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd, kde počet OSVČ vzrostl o čtvrtinu, informační a komunikační činnosti s přírůstek podnikatelů o 10 % nebo výzkum a vývoj.
Naopak, podobně jako v loňském roce, k největšímu relativnímu poklesu, z důvodu změny v legislativě, došlo v oborech spojených s financemi. Počet registrovaných OSVČ v oblasti řízení a správy finančních trhů se snížil o 17 % a v ostatních činnostech souvisejících s finančním zprostředkováním o necelých 11 %.
Zdroj: Bisnode