Pražský tým mezinárodní advokátní kanceláře CEE Attorneys rozšířil od 1. července Jan Šleis, advokát s bohatými zkušenostmi z oblasti real estate. Během své dosavadní praxe působil mimo jiné ve společnosti Skanska, kde se podílel na akvizicích, správě a prodeji developerských projektů.
Profesní zkušenosti dále získal v německé advokátní kanceláři v Praze a rovněž ve Velké Británii, kde je kvalifikován jako Solicitor. Ve své právní praxi se dlouhodobě věnuje také právu obchodních korporací, mezinárodnímu právu a sporové agendě.
Je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a City University London.
Indikátor důvěry se v červenci znovu kosmeticky propadl, když klesala důvěra podnikatelů a naopak narostla u domácností, kde je nyní nejvyšší za poslední čtyři krizové roky. V průmyslu firmy krotí svá očekávání pro následující tři měsíce, přičemž hlavní překážkou, která trápí téměř polovinu podniků, je nedostatečná poptávka. Problém se zásobováním vstupy téměř pominul a stejně tak firmy ve větší míře nebrzdí ani nedostatek pracovníků.
„Není to vlastně ani překvapivé s ohledem na fakt, že v průmyslu se dlouhodobě propouští. Korekce výhledů průmyslových firem jde nejspíš na vrub obavám z cel i slabé evropské poptávky,“ komentuje aktuální data hlavní ekonom Banky Creditas Petr s tím, že svá pozitivní očekávání korigují směrem dolů i podnikatelé ve službách, kde se neočekává až tak silná poptávka jako ještě před měsícem.
„Dlužno dodat, že hodnocení vychází ze sezónně očištěných dat, takže žádné zdůvodnění koncem prázdnin a podobně není relevantní. Vedle toho je brzo na hodnocení, zda byla letošní letní sezóna výrazně lepší či horší než ta předchozí. V každém případě téměř polovina firem ve službách žádné překážky pro svůj růst nevidí ani nyní,“ uzavírá Dufek.
Česko-kanadská IT konzultační společnost Adastra Group, která se specializuje na AI, data a přechod firem do cloudu, oznámila, že se jejím novým majoritním vlastníkem stává globální investiční skupina Carlyle. Spolu se zakladateli Adastry bude společnost Carlyle, která se obchoduje na technologické burze NASDAQ, podporovat další růst firmy v oblasti zpracování dat, cloudu a AI. Cílem je rovněž mezinárodní expanze prostřednictvím organických investic i cílených akvizic.
Adastru založili v roce 2000 Jan Červinka, Petr Jech a česko-kanadský podnikatel Jan Mrázek. Dnes má centrály v Praze a Torontu a svým klientům pomáhá na cestě světem dat, cloudu a umělé inteligence – od tvorby strategie až po realizaci řešení, která přinášejí skutečné výsledky. Má silné know-how v celé řadě odvětví, zejména ve finančních službách, automotive, výrobě, technologiích, médiích a telekomunikacích, zdravotnictví, retailu a službách. V regionálních pobočkách působících na klíčových trzích a v globálních delivery centrech zaměstnává přes dva tisíce lidí.
Investici realizují fondy Carlyle Europe Technology Partners V, zaměřený na technologické firmy v Evropě, a Carlyle Asia Partners Growth II, který investuje do rychle rostoucích firem z různých odvětví v Asii. Carlyle je globální investiční skupina s rozsáhlými zkušenostmi v různých odvětvích, která spravovala ke konci letošního března aktiva v hodnotě 453 miliard dolarů a zaměstnávala přes 2 300 lidí v 29 kancelářích na čtyřech kontinentech.
Fintechová společnost Dateio oznámila nástup nové výrazné posily do top managementu. Obchodním ředitelem se stává Ondřej Vychodil, zkušený manažer s více než 18 lety praxe ve finančnictví, bankovnictví a strategickém řízení. Přichází po působení na vrcholových pozicích v ČSOB a JRD, byl také externím konzultantem Světové banky a poradcem vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna.
V roli obchodního ředitele bude Vychodil zodpovědný za veškerou B2B obchodní činnost Dateio platformy včetně marketingu. Se svým týmem o 23 lidech se zaměří na více než 600 obchodních sítí a řetězců v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Chorvatsku. Jeho hlavními cíli budou růst výnosů, spokojenost obchodních partnerů a škálování osvědčeného modelu na další trhy.
Ondřej vystudoval ekonomii na Univerzitě Karlově a Central European University v Budapešti, doktorát získal v roce 2010 na CERGE-EI. V rámci doktorského studia absolvoval v roce 2005 tříměsíční výzkumnou stáž na Harvard University, kde se zaměřil na oblast ekonomické analýzy úpadkového práva a corporate finance.
Růst tuzemské ekonomiky letos překonává průměr EU a to se, navzdory nepříznivé geopolitické situaci ve světě, příznivě odráží na zájmu podnikatelů rozjíždět další projekty. V prvním pololetí bylo v ČR registrováno 16 821 nových firem, což je meziročně o devět procent více a nejvíc od roku 2017. Z celkového počtu je 16 391 společností s ručením omezeným a 430 akciových společností. Polovina z nově registrovaných firem má sídlo v Praze, s odstupem následuje Jihomoravský kraj (16 %) a s 6,5 % shodně Moravskoslezský a Středočeský kraj.
Celkový počet společností v ČR tak podle dat Dun & Bradstreet vzrostl na 585 168, z toho 557 894 společností s ručením omezeným a 27 274 akciových společností. Přestože letos vzniklo 16 821 nových firem, celkový počet registrovaných subjektů se zvýšil o 8 526.
„To znamená, že stále pokračuje pročišťování podnikatelské základny, kdy vzniká a zaniká velké množství subjektů. Na dvě nové firmy připadá jedna zrušená,“ uvádí předsedkyně představenstva české pobočky Dun & Bradstreet Kateřina Klosová a dodává: „Loni podnikatelé založili téměř 31 tisíc nových firem, což byl třetí nejvyšší počet za posledních dvacet let. Úspěšnější byly jen roky 2017 a 2018. Data za první pololetí 2025 naznačují, že by dosavadní rekordy mohly letos padnout.“