Program Inovace podporuje zavádění nových inovovaných produktů do výroby a lze získat až 50 mil. Kč.
Jaké podmínky musíte splnit pro zisk dotace Evropské unie
Cílem programu Inovace je posílení konkurenceschopnosti a udržitelného růstu české ekonomiky prostřednictvím podpory inovačního potenciálu podnikatelského sektoru. Jedním z prostředků k naplnění tohoto úkolu je podpora podniků, které zavádějí do výroby inovované produkty (inovace produktu), popřípadě zvyšují efektivitu výroby (inovace procesu). Tyto aktivity lze v rámci projektu kombinovat, nebo využít pouze jednu z nich.
Hlavní podmínkou, kterou musí konkrétní projekt splnit, chcete-li na něj získat dotaci, je návaznost na výsledky výzkumu a vývoje. Ten musí být v okamžiku podání plné žádosti prokazatelně ukončen, k doložení slouží například funkční prototyp či odzkoušený proces. Základem k úspěchu celého projektového záměru je inovativnost, která musí být detailně popsána a přesvědčivě doložena.
Žádat o dotace na nové technologie v programu Inovace mohou podniky všech velikostí, které mají alespoň dvouletou účetní historii.
Projekt musí být realizován v České republice mimo hl. m. Prahu, což je ostatně podmínka týkající se všech programů, spadajících do Operačního programu Podnikání a Inovace.
Na co lze dotace využít
Mezi uznatelné náklady v programu Inovace patří především stroje, zařízení, hardware a sítě. Dále jde o nehmotný majetek ve formě práv duševního vlastnictví, softwaru a dat a rovněž se sem zahrnují investice do nákupu, zhodnocení či výstavby nemovitostí. Pro malé a střední podniky existuje i v programu Inovace bonus v podobě podpory provozních nákladů. Konkrétně se jedná o externí odborné poradenství, zvláštní školení, tvorbu webových stránek, mzdy a pojistné.
Výše dotace se pohybuje do 1,5 do 50 mil. Kč, přičemž malé podniky mohou získat 60% podporu, střední 50% a velké 40%. Příjem žádostí bude otevřen od 3. listopadu 2011 do 20. ledna 2012, nicméně se může stát, že dojde k jeho předčasnému zastavení z důvodu výrazného překročení alokace. Vzhledem k tomu, že jde o poslední výzvu v rámci programovacího období 2007 až 2013, mohli byste přijít o poslední šanci na podporu z tohoto programu.
Usnadněte si práci a nechte si poradit od odborníků
Mezi nejčastější důvody neúspěchu předkládaných projektů do programu Inovace patří nízká míra inovace, například pouze na úroveň stávajících výrobků konkurence, neukončený výzkum a vývoj či nedostatečný popis inovace produktu. Žadatelé také často předkládají pouze velmi všeobecně a nepřesně zpracovanou studii proveditelnosti, nedostatečně prokážou personální zajištění udržitelnosti projektu či nedoloží deklarované parametry inovovaného produktu (např. vyjádřením výzkumného ústavu). Často se vyskytujícím problémem je také nedostatečné ekonomické zajištění realizace a udržitelnosti projektu.
Získání a také udržení dotace je poměrně komplikovaný a časově náročný proces. Pro žadatele s menšími nebo žádnými zkušenostmi se strukturálními fondy EU tak představuje jednodušší cestu spolupráce s profesionální poradenskou společností, která má s podáváním projektů zkušenosti a je schopna z celé řady nutných úkonů a dokumentů klást důraz na ty podstatné a vyvarovat se zbytečných chyb. Spolupráce s odborníky v oblasti dotačního poradenství ušetří váš čas a energii a především se díky jejich know-how zvýší vaše šance na zisk dotace.
Autor Mgr. Jiří Kvíz je expertem na dotační tituly Inovace a Potenciál, se zpracováváním investičních projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovativních technologií má dlouholeté zkušenosti. V minulosti působil jako garant programu Potenciál v agentuře CzechInvest, v současné době pracuje ve společnosti eNovation s.r.o. jako senior projektový manažer.
Zdroj: eNovation