Uvedené zjištění vyplývá z průzkumu agentury NMS realizovaného pro společnost Golden Gate CZ. Na druhém místě jsou drahé kovy, které nyní považuje za výhodnou investici 15 procent lidí. Častěji jsou to ti, kteří do drahých kovů již investují. Fyzicky je však vlastní v jakékoli podobě pět procent Čechů, ukázal průzkum. Ještě před dvěma lety však podle statistik Golden Gate CZ vlastnily zlato nebo stříbro pouze dvě až tři procenta lidí. Třetí nejvýhodnější investicí jsou podle respondentů srpnového průzkumu akcie, dluhopisy a podílové fondy s 13 procenty. Stejné množství lidí do nich také opravdu investuje. Stavební spoření považuje za výhodné devět procent respondentů, přičemž tímto způsobem spoří trojnásobek Čechů - jako svůj spořicí produkt je uvedlo 33 procent lidí.
„Nevýhodné“ penzijko má polovina lidí
Penzijní připojištění považuje za výhodné jen sedm procent lidí, ale až polovina respondentů průzkumu toto spoření reálně využívá. Častěji jsou to lidé v předdůchodovém věku od 55 do 64 let. Spořicí účet považuje za výhodný jen šest procent oslovených, preferují ho spíše ženy, přitom jej využívá 38 procent Čechů.
„Průzkum ukázal, jak výrazný je u nás rozpor ve vnímání výhodnosti spoření a reálného výběru spořicích produktů. Konzervativní způsoby spoření, jako je stavebko nebo spořicí účet, samozřejmě ještě dobíhají z minulosti. Přesto z těchto dat vyplývá i to, že si Češi uvědomují zásadní proměny finančního trhu a začínají přemýšlet jinak,“ komentuje výsledky předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Brůna.
Třetina lidí si myslí, že se ve spoření dobře orientuje
Ti, kteří mají pocit, že se v produktech orientují, považují za výhodný způsob zhodnocení peněz kromě nemovitostí také právě investice do akcií. Využívané způsoby spoření a investic souvisí s tím, jak se lidé v daných produktech orientují, a tedy i se vzděláním a příjmem domácnosti.
Ve spořicích a investičních produktech se orientuje třetina Čechů, z toho tři procenta velmi dobře. Lepší orientaci deklarují muži, vysokoškolsky vzdělaní lidé a také ti s příjmem domácnosti přes 40.000 Kč.
Největší podíl lidí, téměř 42 procent, si spoří mezi pětistovkou a dvěma tisíci Kč měsíčně. Nad 3.000 Kč měsíčně si častěji odkládají lidé, kteří se ve spořicích a investičních produktech alespoň trochu orientují, více než 5.000 Kč měsíčně spoří častěji muži než ženy.
Do 500 Kč si častěji odkládají lidé, kteří si spoří hlavně na důchod a častěji ženy než muži. Obvykle jsou to ti, kteří se v produktech vůbec neorientují a za hlavní účel spoření považují důchod.
Češi si informace o spořicích či investičních produktech nejčastěji vyhledávají sami na internetu, uvedlo to 41 oslovených. Přibližně čtvrtina pak důvěřuje bance či investiční společnosti nebo hledá radu u přátel, stejný podíl, 23 procent, si však informace vůbec nevyhledává. Jsou to častěji lidé, kteří nemají dostatek financí na investice, a vyhledávání takových informací pro ně nemá příliš význam.
Průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů z České republiky.