CFO: optimismus, který zná mezí

28. 6. 2011

Sdílet

I přes stále zlepšující se ekonomickou situaci zaujímá většina tuzemských finančních ředitelů velmi konzervativní postoj k vyhlídkám svých podniků.

Výše uvedené vyplývá ze dnes zveřejněného průzkumu společnosti Deloitte, který poprvé provedla výhradně mezi finančními řediteli, a to z České republiky, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. 

Čeští finanční ředitelé jsou nepatrně ochotnější riskovat ve srovnání s respondenty v ostatních zemích. Nejvíce zdrženliví vůči riziku jsou ředitelé v Maďarsku a Slovensku. V Chorvatsku důvěra značně roste a v Rumunsku většina finančních ředitelů vidí očekávané zlepšení svých schopností v oblasti snižování zadluženosti velmi optimisticky. 

 

 Ve svých vyhlídkách jsou obezřetní a nechtějí riskovat

„V České republice se v porovnání s okolními státy více profiluje skupina finančních ředitelů, jejichž optimismus vůči finančnímu zlepšení zůstal po dobu tří měsíců nezměněn. Finanční manažeři jsou stále opatrní při přijímání finančních a investičních rozhodnutí, přesto však třetina respondentů je ochotna více riskovat při rozhodování,“ uvedl Martin Tesař, vedoucí partner oddělení auditu ve společnosti Deloitte ČR.

 Relativně pozitivní postoj České republiky se rovněž odráží v přístupu České republiky k mezinárodnímu obchodování. Téměř pětina dotázaných (17 procent) pohlíží na Velkou Británii, eurozónu a asijsko-pacifický region jako na primární zdroj jejich výnosů v roce 2011. Pozitivní nálada se rovněž přenáší na postoj k tuzemské situaci v oblasti fúzí a akvizic: 78 procent respondentů očekává v příštích 12 měsících zvýšení objemu fúzí a akvizic.

 

Názory českých finančních ředitelů: 

* pouze 33 procent českých finančních ředitelů plánuje vstup na nové trhy, 

* 50 procent dotázaných respondentů plánuje růst výnosů na stávajících trzích, ostatní se zaměří na snižování nákladů a efektivitu aktiv, 

* vzhledem k tomu, že 62 procent podniků očekává mírné zhoršení schopnosti snižování zadluženosti a téměř 95 procent považuje snižování nákladů za prioritu, je jasné, že čeští finanční ředitelé přistupují k současným výzvám realisticky a pragmaticky. 

 

Méně snadná země

„V roce 2011 české společnosti očekávají zvýšení výnosů na stávajících trzích, prioritou finančních plánů českých finančních ředitelů však zůstává redukce nákladů. Dostupnost úvěrů se zlepšuje, což by mělo vést ke zlepšení likvidity, avšak opatrnost z pohledu podstupování rizik stále přetrvává,“ doplnil Martin Tesař, vedoucí partner oddělení auditu ve společnosti Deloitte ČR. 

Česká republika je sice zemí, která poskytuje značnou část veřejné podpory výzkumu a vývoji, nicméně díky svému regulatornímu prostředí patří z hlediska podnikání k méně snadným zemím. Podnikání je podle očekávání nejjednodušší ve Velké Británii, Dánsku, Irsku, Finsku či Švédsku.

 

Hlavně nevyplašit oživení

Přibližně polovina respondentů se během roku 2011 zřejmě soustředí především na růst výnosů na stávajících trzích, na nové trhy se zaměří pouze 17 procent. Za primární zdroj vyšších podnikových výnosů považuje 62 procent dotázaných trhy ve vlastní zemi, 16 procent považuje za primární zdroj střední Evropu jako celek a 14 procent Velkou Británii a eurozónu. „Svědčí to o tom, že v současném prostředí se podniky zaměřují na to, co dělají nejlépe,” doplňuje Gavin Flook, vedoucí partner oddělení auditu v Deloitte pro region střední Evropy a pokračuje: „Zdá se, že finanční ředitelé nechtějí nijak ohrozit postupující oživení, které lze již nějakou dobu v řadě firem a ekonomik pozorovat.“ 

Průzkumu mezi finančními řediteli se zúčastnilo 138 finančních ředitelů z České republiky, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska.

 

Více informací lze najít na adrese www.deloitte.com/cecfo.

 

 

ICTS24