„Mile nás překvapil výrazný zájem čínských firem o jednání se zástupci podnikatelské delegace. Potvrdila ho i účast vysokých politických a byznysových kruhů na našich akcích,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident SP ČR, který vedl více jak padesátičlennou českou podnikatelskou delegaci.
Z Velké Bíteše do velké Číny
Během návštěvy podepsala společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš s čínskou firmou AVIC Jiangxi Hongdu Aviation Industry Group memorandum o spolupráci na vývoji a sériových dodávkách mikroturbíny APU pro nový čínský dopravní letoun. (APU je mikroturbína určená pro startování leteckých motorů, dodávku elektrické energie pro palubní přístroje a stlačeného vzduchu pro klimatizační systémy letounů a vrtulníků.) „Naše zakázky společně se současnými podepsanými smlouvami na další roky pro čínský trh dosahují řádově miliardy korun,“ uvedl Milan Macholán, předseda představenstva a generální ředitel První brněnská strojírna Velká Bíteš.
Dobrý člověk ze Sečuánu bude pít pivo Lobkowicz
Mezi významné kroky patří dohoda o společném vybudování čínsko-české průmyslové zóny pro environmentální technologie, dohoda o transferu environmentálních technologií a společné výrobě nano-fotokatalytických materiálů či dohoda o transferu environmentálních technologií. Dohody se týkají provincie Sečuán. V Pekingu se podepsalo Memorandum o spolupráci v letectví ve městě Xi´an v provincii Šan-si. Memorandum zahrnuje založení aeroklubu, servis pro letadla společnosti Skyleader a licenční výrobu. Další memorandum o spolupráci v letectví se týká města Taiyuan v provincii Šan-si.
Zástupce společnosti ŽĎAS a.s. podepsal s čínskou společností HEBEI IRON & STEEL GROUP Co.,Ltd. (HBIS) dohodu o spolupráci v dodávkách nových zařízení a technologií pro ocelárnu a kovací linku. V neposlední řadě byla podepsána dohoda o licenci na výrobu piva Lobkowicz v desetimilionovém městě Tianjin, a to mezi Pivovary Lobkowicz a.s. a Tianjin Jin-European Catering Management Co, Ltd. a některé další dohody.
Chtělo nás sto zástupců významných čínských firem
Hlavní událostí pondělního programu byl v Pekingu seminář, který pořádal SP ČR společně s čínskou vládní organizací CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade). S organizací CCPIT má SP ČR od roku 2007 podepsanou smlouvu o spolupráci, která se naplňuje zejména společným organizováním seminářů a podnikatelských fór. Na přípravě akce se podílela i zástupkyně agentury CzechTrade.
„Na seminář se dostavilo více jak sto zástupců významných čínských firem, kteří měli zájem o navázání kontaktů s našimi podnikateli,“ uvedla generální ředitelka SPČR Dagmar Kuchtová, která seminář otevírala. Na akci vystoupil i ministr Jan Mládek. Významnou událostí předchozích dnů ve městě Chengdu byla galavečeře pořádána SP ČR ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a za organizačního přispění místní pobočky CzechTrade.
Během akce se uskutečnily neformální rozhovory s desítkami zástupců místních firem a dostavila se na ni řada významných hostů z politiky i byznysu. Čínskou stranu zastupoval viceguvernér provincie Sečuan a představitelé města Chengdu.