Dopady pandemie: Ženy přerušovaly podnikání častěji než muži

1. 4. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V roce 2020 podnikání pozastavilo téměř 100 000 živnostníků, skončil tedy v průměru každý dvaadvacátý. Toto rozhodnutí ale častěji musely učiniti ženy než muži. Živnost v roce 2020 přerušilo přibližně 5% ze všech registrovaných podnikatelek a 4% podnikatelů.

Ke konci loňského roku bylo v ČR registrováno přes 2 140 000 živnostníků, z toho 61 % mužů a 36 % žen. Podnikání přitom pozastavilo téměř sto tisíc živnostníků. „V přepočtu na podnikatelskou základnu to znamená, že přerušit podnikání se rozhodl každý dvacátý druhý živnostník,“ říká Petra Štěpánová, analytička ze společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, která tuto analýzu zveřejnila. Počet žen s ukončenou živností, vztažený k jejich celkovému počtu, byl téměř o jeden procentní bod vyšší: všechna živnostenská oprávnění přerušilo konkrétně 5,03 % žen a 4,30 % mužů. „To může souviset také s opakovaným zavřením škol, když se ženy, zejména matky mladších dětí, rozhodly raději pečovat o své potomky,“ komentovala situaci Petra Štěpánová.

bitcoin školení listopad 24

Pokud se podíváme na strukturu hlavních uzavřených živností, je vidět, že se na nich výraznou měrou podílela vládní opatření při uzavření maloobchodu a služeb:

TOP 5 oborů s nejvíce přerušenými živnostmi podle pohlaví

(v závorce abosolutní počty živností)

Muži
  • Příprava staveniště (4 595)
  • Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona (3 699)
  • Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních (3 074)
  • Kompletační a dokončovací práce (2 899)
  • Silniční nákladní doprava (2 474)
Ženy
  • Kadeřnické, kosmetické a podobné činnosti (3 374)
  • Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona (3 302)
  • Maloobchod v nespecializovaných prodejnách (2 648)
  • Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních (2 589)
  • Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení (1 649)

Zdroj: analýza Bisnode A Dun & Bradstreet Company

U zaměstnanosti platí podobný efekt

Podnikání bohužel není jediným segmentem, kde se nepříznivé ekonomické dopady pandemie více promítly do situace žen. Podobné je to i na trhu práce. „Ženy častěji než muži pracují v krizí zasažených odvětvích. To se následně propisuje i v číslech nezaměstnanosti, kde se počet žen hledajících zaměstnání v porovnání s minulým rokem více než zdvojnásobil. To může mít negativní dopad na snahy o snižování rozdílů v platech mezi oběma pohlavími,“ komentuje současný stav Karel Kotoun ze společnosti Accenture ČR.