Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 se zdvojnásobil počet těch, kteří neočekávají brzké zotavení světového hospodářství. Nyní je jich plných 28 %. Až 32 % respondentů z řad finančních profesionálů dále dokonce uvádí, že situace v ekonomice se zřetelně zhoršuje. Ve třetím kvartále roku 2010 bylo ještě celých 47% dotázaných optimistů a věřili, že situace se zlepšuje, nebo že se brzy začne zlepšovat.
Výsledkem změny těchto klíčových indikátorů je pokles důvěry v ekonomiku do negativních čísel a to poprvé od třetího čtvrtletí roku 2009. Počet těch, kteří ztratili důvěru narostl o 10 %. Naopak poklesl počet těch, kteří ekonomice věří (ze 42 % ve 3. kvartále 2010 na 37 % nyní). Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, uvedla: „Je vidět, že ekonomové si nebyli jisti, zda mírné zlepšení v roce 2010 znamená nástup zotavení nebo pouhý nádech ekonomiky v recesi. Nyní se přiklánějí k druhé variantě.“
Infekce pesimismu
Vysokou míru pesimismu vykázali v průzkumu ACCA zejména respondenti z velkých finančních institucí a ve veřejném sektoru. Naopak malé a střední podniky byly optimističtější. Navíc finanční profesionálové už nevěří vládám, že by mohly zamezit další krizi. 38 % z nich hodnotí kroky vlád jako negativní.
Studie ACCA ukázala, že opožděné platby a insolvence jsou dva nejobávanější průvodní znaky současného stavu. V průzkumu se také zvýšily všechny klíčové rizikové indikátory jako obavy, že dodavatelé nebo zákazníci ukončí činnost, a strach z poklesu příjmů. Výhledy pro investice rovněž nejsou dobré. Většina organizací odkládá investice až do doby, kdy bude situace ve světové ekonomice jasnější. A pouhých 8 % plánuje investice, což je pokles o 6 procent proti třetímu čtvrtletí 2010.
Kateřina Benešová dodala: „Lze očekávat, že mnoho manažerů nyní přepíná nebo přepne své organizace do vyčkávací pozice podle motta ‚počkáme a uvidíme‘. Část ekonomické aktivity se tak přesune na později, a to ovlivní i ekonomické výsledky prvních čtvrtletí roku 2011, ať už budou jakékoliv.“
Zdroj: ACCA