Termín ekologická újma je v české legislativě zakotven od roku 2008, kdy vešel v platnost zákon č. 167/2008 Sb. o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů. Ten ekologickou újmu definuje jako měřitelnou nepříznivou změnu se závažnými nepříznivými účinky na vybrané přírodní zdroje. Podle zákona mohou tuto újmu způsobit provozovatelé přesně definovaných činností, kteří jsou proto povinni znát veškerá rizika ekologické újmy, která by mohla nastat v důsledku jejich aktivit. Mají povinnost rovněž tato rizika zhodnotit a na základě tohoto hodnocení případného rizika ekologické újmě předcházet, případně její negativní účinky kompenzovat.
Ekologickou újmou se tedy rozumí nepříznivá měřitelná změna přírodního zdroje nebo měřitelné zhoršení jeho funkcí, která se může projevit přímo nebo nepřímo na chráněných druzích volně žijících živočichů, planě rostoucích rostlin, podzemních nebo povrchových vodách, znečištěné půdě.
Finanční zajištění preventivních opatření nebo nápravných opatření je provozovatel povinen zajistit k 1. lednu 2013 podle základního hodnocení rizika. Tyto povinnosti se vztahují na převážnou většinu podnikatelských subjektů. A to třeba i na každého chovatele hospodářských zvířat nebo provozovatele zařízení ke sběru, výkupu, využívání a odstraňování odpadů. Souhrnně lze říci, že každý subjekt je povinen při své činnosti předcházet ekologické újmě a přijímat preventivní opatření.
Bureau Veritas v rámci této problematiky zajišťuje komplexní řešení – vypracuje základní hodnocení rizik, výsledkem kterého je bodové ohodnocení dané provozovny. Jestliže bodové ohodnocení přesáhne 50 bodů, nabídne zpracování certifikovaného systému ISO 14000, případně EMAS v rámci stanovené výjimky. Firma tím ušetří nemalé částky pro finanční krytí a pro podrobné zpracování, které zahrnuje například zmapování výskytu ohrožených živočichů.