Ekonom Meir Statman českým investorům: Strach je užitečná emoce

17. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
Jednou z kognitivních chyb je přehnaná sebedůvěra, v jejímž důsledku investoři prodělávají na příliš častém obchodování. CFA Society Czech Republic a ACCA uskutečnily již čtvrtý společný Business Mixer.

Meir StatmanInvestiční produkty mají svou osobnost – jako ostatně všechny jiné značky. Kupovat akcie je ve své podstatě stejné jako kupovat auto nebo oblečení. Správcové portfolií a investoři se při obchodech navzdory očekávání neřídí pouze zákonitostmi rizika a zisku. Akcie a jiné investiční produkty mají svou užitkovou, expresivní, ale také emocionální hodnotu. Na konferenci ACCA & CFA Business Mixer, kterou v Praze společně organizovaly Asociace profesních účetních ACCA a CFA Society Czech Republic, to uvedl americký ekonom Meir Statman, jenž je jedním z nejuznávanějších odborníků v oblasti behaviorálních financí a autorem bestselleru „Co investoři skutečně chtějí?“( What Investors Really Want). 

„Investoři jsou lidé jako vy či já, nejsou ani racionální jako počítač, ani iracionální blázni. Jsme prostě normální, někdy normálně chytří, jindy normálně hloupí. Děláme kognitivní chyby a necháváme se strhnout emocemi na cestě za tím, co chceme, ať je to dostatek prostředků na penzi nebo zaopatření dětí. Jednou z kognitivních chyb je přehnaná sebedůvěra, v jejímž důsledku investoři prodělávají na příliš častém obchodování,“ uvedl Meir Statman.

 

Emoce jsou obvykle užitečné, i v investování

Meir Statman připomněl, že čerství laureáti Nobelovy ceny za ekonomii Eugene Fama, Lars Hansen a Robert Schiller, se svým celoživotním dílem snaží popsat právě složité fungování finančních trhů, a to velmi odlišným způsobem. Klíčové však zůstává, že každý produkt včetně akcií něco umí (funkce), nějak vypadá (výraz) a něco pro vás znamená (emoce). Na otázku, co investoři ve skutečnosti chtějí, proto nelze odpovědět pouze maximalizací finančních výnosů. Sociálně odpovědné investování může velmi dobře fungovat i za cenu krátkodobě nižších výnosů. 

„Emoce jsou obvykle užitečné, i v investování. Strach je užitečná emoce. Strach nás přiměje dupnout na brzdy, když auto před námi prudce zpomalí, a vyhnout se tak nehodě. Strach nám brání dát všechny naše peníze do jedné rizikové investice. Ale někdy je strach přehnaný, takže naopak nejsme ochotní podstoupit žádné riziko v investování ani v běžném životě. Investoři v indexových fondech mají průměrné výnosy. Pokud tedy někdo dosahuje nadprůměrných výnosů, ostatní musí dosahovat výnosů podprůměrných. Máte oprávněný důvod se domnívat, že jste mezi těmi, kdo vydělají více než průměr? Právě přílišná sebedůvěra nás svádí k tomu, považovat se vždy za ty nadprůměrné,“ poradil českým investorům Meir Statman.

 

Nenafukuje někdo zase nějakou bublinu?

„Problémem akciových trhů v posledních letech není nedostatek kvalitních titulů. Problémem je nedostatek důvěry investorů po turbulencích v roce 2008. Je užitečné uvědomovat si, že trhy nefungují úplně racionálně. Meir Statman to velice poutavě připomenul také českým portfolio manažerům a lidem z financí,“ řekla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko. 

“Pokud by investoři a portfolio manažeři zakládali svá investiční rozhodnutí nejen na exaktních modelech výnosů a rizika, ale brali v potaz to, že kapitálové trhy jsou řízeny mnohem komplexněji jako jsou emoce a motivy investování, nebylo by tolik cenových bublin a jejich kolapsů a my bychom se tak nemuseli vypořádávat s hlubokými finančními krizemi. Behaviorální finance, jak nám Meir Statman ukázal, nám mají ještě hodně co říci,“ uvedla Petra Roberts, CFA výkonná ředitelka CFA Society Czech Republic.

 

ACCA a CFA Society Czech Republic pořádají společný Business Mixer pro své členy již čtvrtým rokem s cílem představení zajímavých zahraničních řečníků a jejich pohledů na současný vývoj ve světové ekonomice a na finančních trzích.

 

bitcoin školení listopad 24