Hlavním zdrojem meziročního růstu jsou ceny potravin, pohonných hmot, oděvů a obuvi, reagující na slabou korunu. Vliv sankcí na ceny potravin se zatím příliš nepotvrdil. Růst cen potravin v říjnu zrychlil na 2,5 %. Samotné potraviny (zejména ryby, vejce, mléčné výrobky, ovoce) jsou zodpovědné za téměř polovinu meziročního přírůstku spotřebitelských cen.
Pohonné hmoty stouply díky slabé koruně meziročně o 1,7 % navzdory relativně levné ropě. Za pozornost stojí vliv o 3 % dražšího pojistného, který se promítl do okruhu „ostatní zboží a služby“, kde ceny stouply meziročně o 2,2 %. Celkově činil vzestup cen služeb 1,2 %, zatímco ceny zboží stouply pouze o 0,4 %.
Inflace je stále tažena vzhůru pouze slabou korunou, poptávkové tlaky nejsou patrné a ani nebudou dokud nezrychlí růst mezd. Listopadový impuls (zvýšení mezd ve veřejném sektoru) do konce roku nezapůsobí. Zajímavý ale bude jeho vliv na vývoj mezd v soukromém sektoru. Nicméně koncem roku 2014 se celková inflace bude pohybovat pod 1 %, a kolem této hodnoty bude oscilovat i v roce 2015.
Odkaz na zveřejněnou statistiku ČSÚ: http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cisc111014.docx
Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace