Evropská jednotná platební oblast přežije i bez eura, soudí banky

2. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Laurent Renault - Fotolia.com
Společnost Logica, dodavatel konzultačních a IT služeb, dnes zveřejnila výsledky průzkumu provedeného mezi zaměstnanci bankovního sektoru, konzultanty a poskytovateli technologických služeb.

Závěry průzkumu ukázaly, že 70 % respondentů nevěří, že by společná evropská měna euro mohla kvůli krizi spojené se státními dluhy přežít v současné podobě. Postoje k budoucnosti SEPA (Single Euro Payments Area, jednotná platební oblast eurozóny) jsou naproti tomu ale mnohem pozitivnější. Zajímavé je, že méně jednoznačné se v rámci průzkumu ukazují dopady současné situace na budoucnost směrnice PSD (Payment Services Directive, směrnice o platebních službách).

Čtvrtý průzkum State of the European Payments Marketplace (Situace na evropském platebním trhu) mezi více než 350 respondenty z 53 zemí ukázal rostoucí očekávání úspěchu SEPA. Jednalo se o největší analýzu svého druhu. Studii provedla organizace Financial Services Club a sponzorovala asociace Euro Banking Association a společnost Logica. Výsledky ukázaly, že respondenti kladou velký důraz na růst přeshraničních plateb v reálném čase.

 

Řešením by mohly být nové regulace...

„Trhy v Evropě byly v roce 2011 samozřejmě pod vlivem problémů v eurozóně, ale postup při zavádění SEPA a PSD byl překvapivě vnímán jako pozitivní,“ uvádí Chris Skinner, výkonný ředitel Financial Services Club. „Letos jsme v analýze vztahů mezi bankami a jejich firemní klientelou pokračovali a výsledkem bylo zjištění několika zajímavých rozdílů.“

Ladislav Vedral, Payments Practise Manager ve společnosti Logica CEE, komentuje výsledky průzkumu takto: „SEPA přináší pro klienty významné výhody, avšak pro banky znamená větší konkurenci, protože významně snižuje jejich příjmy z realizace plateb. Logicky tak vzniká potřeba na minimalizaci nákladů souvisejících se zpracováním SEPA transakcí na straně bank. Vedle nutnosti splnit legislativní požadavky je na straně bank v poslední době zřejmá i snaha hledat a poskytovat svým zákazníkům nové služby související se SEPA.”

Průzkum také zkoumal názory na rizika problémů s likviditou. 86 % dotazovaných zaměstnanců bank se shodlo na tom, že řešením by mohly být nové regulace i tlak na způsob, jak banky a další společnosti sestavují své účetní bilance. Výsledkem by mohlo být lepší řízení likvidity novým způsobem, které by mj. fungovalo prakticky v reálném čase.

 

Zdroj: Logica

 

ICTS24

Foto: © Laurent Renault - Fotolia.com